Cebula na razie dość stabilnie
Druga dekada sierpnia przyniosła stabilizację cen cebuli w polskim dużym hurcie. Zresztą nie tylko w polskim, bo zjawisko podobne widać również w innych krajach unijnych. Pewnym wyjątkiem może być tu Holandia – największy międzynarodowy gracz na rynku cebuli, bo tam w sierpniu jej ceny spadały. Ale i w Holandii ostatnie dwa tygodnie przyniosły wreszcie pewną poprawę w eksporcie, co wpłynęło hamująco na trend spadkowy cen tamtejszej cebuli.
Obecne ceny sprzedażowe cebuli kalibrowanej i pakowanej w worki to w dużym hurcie najczęściej 0,75-0,95 zł/kg. To o około jedną trzecią mniej niż ceny w końcówce czerwca. Jest to też minimalnie mniej (-5,5 procent) od cen z analogicznego okresu zeszłego roku.
W Polsce źródeł stabilizacji w cebulowym segmencie należy upatrywać zarówno w czynnikach sezonowych, takich jak przejście z handlu cebulą wczesną na letnią, a teraz wchodzenie rynku w główną fazę sezonu cebuli z siewu. To wpłynęło na pewne ograniczenia podażowe. Do tego coraz więcej zakładów przetwórczych zaczyna sezon cebulowy, więc popyt na surowiec w tym sektorze rośnie.
Ale głównym czynnikiem, zwłaszcza w ostatnim okresie, jest bez wątpienia pogoda. Deszcze wpłynęły na utrudnienia w zbiorach, ale też są duże problemy z chorobami na plantacjach, co bije w plon i jakość.
Jeśli straty będą duże, a zapowiadają się, przynajmniej w niektórych regionach na znaczące, to w dłuższym okresie można oczekiwać umocnienia cen cebuli. Tym bardziej to prawdopodobne, że podobne tendencje widać na innych rynkach regionu. W październiku możemy mieć zatem przejściową zniżkę w okresie głównego zbioru, ale potem ceny, co bardzo prawdopodobne, się umocnią.