Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Cebula nadal w opałach

2021-03-04 10:00

W styczniu i lutym, gdy przyszła mroźna zima, ceny szeregu krajowych warzyw wzrosły z powodu bieżącego spadku podaży. Cebula zareagowała wtedy relatywnie najsłabiej, ale w cenach sprzedażowych w dużym hurcie jakaś korekta na plus w lutym się pojawiła. Niewielka – średnio ceny te wzrosły o niecałe 6 procent.

Nie przyniosło to zasadniczej poprawy w sytuacji na polskim rynku cebuli. Wciąż handel hurtowy tym warzywem borykał się z problemem słabego popytu. Duża w tym wina tego, że wciąż zamknięta jest gastronomia, w tym również ta zamknięta (szkoły, hotele).

Potem zrobiło się cieplej i presja niskiego popytu wzrosła. Do tego stopnia, że ceny cebuli w dużym hurcie spadły o niecałe 17 procent. Teraz cebula pakowana w worki 15 kg, kalibrowana jest sprzedawana najczęściej po 0,60-0,90 zł/kg. Jak widać na wykresie powyżej, obecny poziom ceny średniej jest wyraźnie poniżej pięciu z dziesięciu poziomów z poprzednich sezonów.

A jakie są szanse na poprawę cen polskiej cebuli? Dużych wzrostów raczej nie ma się co spodziewać, ale przed Wielkanocą popyt w detalu na pewno wzrośnie. I będzie on musiał być pokryty głównie z krajowych zapasów, bo w tym roku nie grozi nam zalew cebuli holenderskiej. Zatem jest szansa na ograniczone wzrosty cen przed Świętami. Na pewno szanse te wzrosną, gdy potwierdzą się prognozy o powrocie śnieżnej i mroźnej pogody. Na pewno potężnym impulsem byłoby zakończenie blokady kanału HoReCa, ale na to szanse przed majem- czerwcem są nikłe.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE