Cebula wciąż droższa niż rok temu
Skutki opóźnienia wegetacyjnego na rynku cebuli wciąż są widoczne. Podaż tego warzywa pozostaje nieco niższa w relacji rok do roku, co przekłada się na dodatnią różnicę między cenami bieżącymi i tymi z analogicznego okresu zeszłego roku. Nie tylko na rynku świeżym.
Ale od rynku świeżego zacznijmy analizę. Obecnie ceny sprzedażowe cebuli workowanej to w polskim dużym hurcie najczęściej 0,80-1,10 zł/kg. Ceny te znajdują się w trendzie spadkowym, ale nie jest on zbyt dynamiczny. Ma na to wpływ nie tylko wspomniane opóźnienie, ale i trudna pogoda w lipcu.
Cebula ozima powoli zaczyna się kończyć, a cebuli z dymki nie ma zbyt dużo. To opóźnia tendencję do spadku cen. W konsekwencji obecna cena średnia w dużym hurcie jest o około 19 procent wyższa rok do roku. Jeśli jednak pogoda się uspokoi i w kolejnych tygodniach będzie sprzyjać wegetacji, a potem zbiorom cebuli z siewu, to w drugiej połowie sierpnia podaż tego warzywa zacznie rosnąć szybciej i ceny będą na to reagować. Choć na pewno lipcowe ulewy wpłyną i na plon i na jakość.
Jeszcze większą różnicę widać w cenach cebuli obieranej. Rok temu było to 0,80-0,90 zł/kg, teraz 1,20-1,25 zł/kg. To o blisko 45 procent drożej. Powodu aż takiej różnico są różnorakie. Po części działają tu wyżej opisane czynniki, widoczne na rynku świeżym. Do tego dochodzi niższy import z Holandii. Tam cebuli też na razie nie jest dużo, do tego Holandia odniosła ostatnio pewne straty w uprawach przez powodzie. Surowca jest więc generalnie mniej w skali Europy. Do tego ewentualne przerzuty cebuli na dalsze odległości (np. z Azji) utrudnia trudna sytuacja utrzymująca się w logistyce – braki kontenerów, zatory w portach, brak siły roboczej.