Ceny borówek wysokich – trend zatrzymany
W minionym tygodniu obserwowaliśmy wyraźny zwyżkowy trend w hurtowych cenach borówki wysokiej (amerykańskiej) na rynku świeżym. Dynamika tej zwyżki wyniosła +25 procent w ciągu niecałego tygodnia. To dużo, jak na tak krótki okres czasu. Nie bez kozery piszemy jednak, że to był wzrost w ciągu „niecałego” tygodnia, bowiem trend nie dotrwał do jego końca.
Został on zatrzymany i doszło do korekty spadkowej o około 3 procent w stosunku do najwyższego notowania z czwartku. W konsekwencji ceny borówki wysokiej w polskim dużym hurcie (na rynku świeżym) znalazły się w przedziale 12,00-2,00 zł/kg, zależnie od opakowania, jakości, kalibru i odmiany (odmiany wcześniejsze są wyraźnie tańsze).
Jak jednak widać na naszym wykresie, opisana korekta nie zmieniła zasadniczo obrazu sytuacji cenowej na rynku borówek. Cena przeciętna pozostaje wyższa niż w analogicznym okresie poprzednich pięciu sezonów. I to wyraźnie wyższa – w relacji do średniej z tamtych pięciu notowań jest to bowiem +29 procent.
Pytanie, czy pozostanie rekordową i utrzyma przewagę nad wcześniejszymi latami? Aby tak się stało, trend zwyżkowy musiałby szybko powrócić na rynek borówki deserowej. Na wykresie widzimy bowiem, że w sezonie 2022, po 13 sierpnia, mieliśmy ruch cen w górę. Podobny scenariusz był realizowany w roku 2023, tylko start trendu wzrostowego miał wtedy miejsce na dużo niższym pułapie cen. Czy zatem i teraz czeka nas powrót na wzrostową ścieżkę cen borówek?
To możliwe. Tym bardziej, że wzrost cen (choć na razie ograniczony) notujemy też w skupie borówek do przetwórstwa. Przedział tych cen przesunął się z zakresu 7,00-8,00 zł/kg do 7,00-8,50 zł/kg. To +3 procent. Niewiele, ale jest to już druga zmiana w ciągu około tygodnia.