Ceny buraków ćwikłowych lekko w górę
Rynek buraków ćwikłowych w Polsce kończy wczesny okres kampanii i zaczyna fazę główną. Zazwyczaj wejście w tą fazę oznacza start wyraźnej tendencji wzrostowej bieżącej podaży buraka na rynku. Faza ta, w zależności od sezonu, jest rozciągnięta w czasie do listopada – grudnia najczęściej.
Ale nie zawsze. Są takie lata, w których niesprzyjająca pogoda znacząco zaburza ten cykl. Opóźnia start okresu zwyżki podaży, skraca go itp. Ekstremalnym tego przykładem był sezon 2022/2023, gdy ceny buraków, już od drugiej połowy sierpnia, zamiast spadać to do października rosły. A i potem dużo nie spadły. I, co ciekawe, działo się to w sezonie, w którym zbiory nie były jakoś znacząco niższe.
źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
Jak widać na naszym wykresie, tegoroczna wstępna prognoza GUS mówi o zbiorach buraków niższych rok do roku, ale niewiele (-1,6 procent). Nie będą one zatem znacząco odbiegały od zbiorów z ostatnich trzech lat.
A jednak bieżący sezon, u progu tej głównej fazy, w której teoretycznie podaż wyraźnie rośnie, zamiast dalszej presji na zniżkę hurtowych cen buraków, to przyniósł cen tych umocnienie. W końcówce lipca, po spadku średnio o 20 procent, ceny sprzedażowe buraków (mytych i workowanych) w dużym hurcie ustabilizowały się na poziomie 0,90 zł/kg średnio.
Sam początek sierpnia przyniósł kolejną korektę do 0,85 zł/kg (przedział 0,70-1,00 zł/kg), ale potem ceny tych buraków umocniły się i teraz są one najczęściej w przedziale 0,80-1,10 zł/kg, to jest o 12 procent wyżej niż minimum. Oczywiście to wciąż znacznie mniej niż zeszłoroczne ceny na poziomie 1,25 zł/kg średnio, ale obecna średnia 0,95 zł/kg jest wyższa niż wszystkie pozostałe notowania z analogicznego okresu w poprzednich kilkunastu latach co najmniej.
Raport cen buraków na rynkach hurtowych w Polsce - 12 sierpnia 2024
Cena buraków czytaj dalej