Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ceny Idareda dogonią ceny Goldena?

2024-03-11 13:00

Jabłka odmiany Golden Delicious od lat i niezmiennie pozostawały w ścisłej czołówce cenowej tych owoców z oferty odmian oferowanych przez polskich sadowników. Dla odmiany pozycja Idareda wyraźnie osłabła po wprowadzeniu embarga przez Rosję. Bywały czasy, gdy wieszczono koniec uprawy  tej odmiany. Faktycznie, jaj produkcja w Polsce mocno spadła, ale mimo to wciąż jest spora, a nasz kraj pozostaje głównym i jedynym liczącym się producentem Idareda wśród krajów WAPA.

Od roku 2014, to jest odkąd funkcjonuje zakaz sprzedaży do Rosji, Idared miewał też i lepsze lata, w których ceny tej odmiany mocno zyskiwały. Działo się to generalnie w sezonach, w których ogólna podaż jabłek w Polsce i Europie była niska. Wówczas Idared, zwłaszcza na wiosnę, miewał dobre ceny. Widać to na naszym wykresie poniżej.

w1

Widać tu, że dla okresu styczeń-kwiecień najlepszy był w ostatnich latach sezon 2017/2018, ale dla samej końcówki kampanii najlepszy był sezon 2019/2020. Obecnie ceny Idareda są gorsze niż na początku marca zarów1)no w roku 2018, jak i w 2020. Teraz są one dla kalibru 70+ w skupie na sortowanie w przedziale 1,30-1,50 zł/kg, co daje średnią 1,40 zł/kg, ale zdecydowana większość transakcji ma ceny z okolic dolnej granicy tego przedziału cen.

w2

Na drugim wykresie widać że te obecne ceny Idareda utrzymują stabilny poziom od dłuższego czasu, ale co więcej, pozostają wyraźnie poniżej cen odmiany Golden Delicious. Czy zatem pytanie z tytułu niniejszego teksty jest w ogóle sensowne? Czy Idared może dogonić cenowo Goldena? Nie mówiąc o jego przegonieniu?

Zauważmy jednak, że ceny Goldena spadły w lutym i niewykluczone jest, że jeszcze spadną… Odmiana ta padła bowiem ofiarą zaognienia sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i blokady trasy przez Morze Czerwone. To mocno uderzyło w eksport Goldena do jego ważnych odbiorców w Azji: na Dalekim Wschodzie i w Zatoce Perskiej. Pisaliśmy o tym niejednokrotnie na łamach portalu fresh-market.pl.

Za to potencjał eksportowy Idareda rośnie. Zwłaszcza może się poprawić w kwietniu, po otwarciu granic z Białorusią. Ale powinien też sprzedawać się do Kazachstanu i Krajów Bałtyckich. Sprzyja mu to, że inne odmiany w tym sezonie przechowują się dużo gorzej niż normalnie.

Spójrzmy na dane WAPA. Najpierw tabela z danymi, jak malały zapasy tej odmiany w Polsce w ostatnich latach, w podziale na miesiące. Na czerwono są prognozowane zejścia Idareda w kolejnych miesiącach sezonu bieżącego. Założyliśmy, co zresztą widać w tej tabeli, zejście Idareda na typowym dla niego poziomie z poprzednich lat.

 

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

2021

20

30

30

30

30

2022

50

40

40

40

30

2023

20

30

35

30

35

2024

20

30

30

30

30

Opracowanie własne na podstawie danych WAPA [tys. ton]

Co to oznacza w praktyce dla tej odmiany? Wedle danych WAPA w polskich magazynach w dniu 1 lutego bieżącego roku było tylko 130 tys. ton Idareda. Przy zejściu na poziomie 30 tys. ton miesięcznie będziemy mieli jego zapasy 1 marca na poziomie 100 tys. ton, 1 kwietnia już tylko 70 tys. ton, a 1 maja zaledwie 40 tys. ton. Dla porównania na początku maja zeszłego roku było to 80 tys. ton.

Ale spójrzmy na dane z początku kwietnia w ostatnich 7 latach. Na wykresie poniżej mamy skorelowane informacje o zapasach i średniej cenie Idareda 70+ na dzień 1 kwietnia Najmniejsze zapasy Idareda były wg WAPA 1.04.2018 roku – „tylko” 70 tys. ton. Jaka była wówczas cena w dużym hurcie? Aż 1,90 zł/kg. W 2020 roku, przy stanie zapasów 80 tys. ton, było to już 1,55 zł/kg (w 2020 dopiero sama końcówka sezonu przyniosła wystrzał cen Idareda w górę).

w3

Teraz ceny Goldena to 1,60-1,80 zł/kg, czyli 1,70 zł/kg średnio. Przy bardzo ograniczonych szansach na duży wzrost w kolejnych miesiącach. Natomiast z analizy danych na temat zapasów Idareda i korelacji między tymi zapasami a cenami tej odmiany wynika, że w kwietniu bieżącego roku zapasy te mogą być równie małe, jak w kwietniu 2018 roku (czyli na poziomie 70 tys. ton. To może dać w efekcie ceny Idareda na poziomie równym aktualnej cenie Goldena, a może nawet dojdzie do powtórki ceny sprzed sześciu lat i będziemy mieli Idareda po 1,90 zł/kg, droższego niż Golden Delicious?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE