Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny jabłek przemysłowych jeszcze w górę

2023-09-18 08:50

Trend zwyżkowy cen skupu jabłek przemysłowych zaczął się jeszcze w końcówce sierpnia br. i trwa do chwili obecnej. Jest on napędzany wysokim popytem na jabłko do przetwórstwa. Popytem, który przez ostatnie tygodnie wyraźnie górował nad podażą przemysłu. Różnica ta była tak duża, że nie udały się żadne próby zbicia cen, jakie we wrześniu podejmowali duzi przetwórcy.

W rezultacie na początku 38. tygodnia ceny skupu jabłek przemysłowych (zwykły przemysł) są już na poziomie 0,57-0,60 zł/kg najczęściej, zaś ceny skupu przemysłu suchego to 0,65-0,70 zł/kg najczęściej. Od końca sierpnia mamy więc wzrost cen średniej rzędu 17-18 procent. W relacji rok do roku ceny skupu przemysłu wzrosły zaś o 55-58 procent. Jeszcze wyższe ceny mają jabłka skupowane na sok i obieranie. Tu ceny są na poziomie 0,70-0,76 zł/kg.

Co więcej, sytuacja na rynku jest taka, że nie wykluczone są dalsze wzrosty cen w tym segmencie rynku przetwórstwa owocowego. Popyt bowiem pozostaje stabilny i silny. Wyraźnie wyższy od bieżącej podaży. Ale mimo sytuacji tak korzystnej z punktu widzenia sadowników , po rynku jabłek wciąż krąży widmo obniżki cen przemysłu. Czy takie przewidywania są realne w sytuacji utrzymującej się luki podażowej?

Jak najbardziej, wszak zbiory trwają i ich szczyt dopiero przed nami. Poprzednie lata pokazały, że takie odwrócenie tendencji cenowej we wrześniu jest w zasadzie pewne. Tyle że zaczynało się ono raz szybciej, raz później i miało bardzo różną skalę, przy czym względna wielkość i czas trwania takiej przeceny wcale nie była skorelowana silnie z ceną wyjściową. Innymi słowy – bywały sezony, gdy przy niskich cenach trend trwał krótko i był niewielki, ale i takie, gdy trwał dłużej i był głęboki. I na odwrót – w latach, gdy ceny były wyższe, nie zawsze następowała w okresie zbiorów znaczniejsza korekta w dół.

Na przykład we wrześniu 2016 cena średnia spadła w okolicach 16.09 z 0,22 zł/kg na 0,20 zł/kg (-9 procent), a w sezonie 2014 trend zaczął się 22.09 i cena zmalała z 0,15 zł/kg do 0,10 zł/kg (-33 procent). W 2019 trend startował 22.09 i był bardzo krótki, a cena spadła tylko z 0,88 zł/kg na 0,82 zł/kg (-7 procent). Rok temu ceny we wrześniu zaczęły spadać w okolicach 21.09 i była to korekta z 0,39 zł/kg na 0,22 zł/kg (-44 procent).

Jak widać z dużą dozą pewności można zakładać, że spadek nastąpi. Ale już to, kiedy się zacznie, jak będzie znaczący i jak długo potrwa – te zmienne są bardzo płynne i trudno je przewidzieć. Mimo to możemy się pokusić o pewną predykcję i w tym zakresie opartą na dominujących trendach w tych sezonach, w których podaż jabłek była mniejsza, a ceny skupu wyższe. Najbardziej prawdopodobny scenariusz pomagałby więc na dość krótkim okresie zniżek cen skupu – trend ten zakończyłby się jeszcze w październiku. Zaś jego skala byłaby rzędu od 5 do 15 procent.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE