Ceny jabłka przemysłowego rosły w minionym tygodniu
W 13. tygodniu bieżącego roku ceny skupu jabłek przemysłowych pozostawały w trendzie wzrostowym. W trendzie zapoczątkowanym na początku drugiej połowy marca. Przeciętna dynamika tego zeszłotygodniowego wzrostu cen przemysłu nie była duża – rzędu 2-3 procent. Skumulowany wzrost z dwóch tygodni był już jednak większy – na poziomie 8 do 16 procent, zależnie od typu jabłka przemysłowego. Bardziej dynamicznie w tym okresie drożał suchy przemysł.
W konsekwencji bieżący tydzień startuje z cenami skupu jabłek przemysłowych na poziomie 0,53-0,55 zł/kg za zwykły przemysł i 0,58-0,70 zł/kg za przemysł suchy i odmianowy. Na rynku widać wyraźnie, że popyt na jabłko do przetwórstwa pozostaje na dobrym poziomie i jego potencjał jest wyższy niż bieżąca podaż. Przy czym największe jest zainteresowanie jabłkiem przemysłowym wyższej jakości.
Czy ten dobry popyt gwarantuje utrzymanie lub nawet wzrost cen skupu tego surowca? Historia pokazuje dobitnie, że na tym rynku nie można mieć pewności, nawet przy tak znaczących przesłankach. Dobrym przykładem jest sytuacja w skupie jabłka przemysłowego przed dokładnie rokiem. Wtedy ceny skupu rosły dynamicznie do końca marca (+22-23 procent w ciągu marca ’22), a potem nagle trend został złamany, mimo ze podaż surowca nie wzrosła.
W ciągu pierwszego tygodnia kwietnia ceny skupu zostały zbite najpierw o około 3 procent, i zaraz potem o niemal 10 procent. Główną rolę w tym przełamaniu trendu wzrostowego odegrała polityka zakupowa zakładów przetwórczych, ale w tle mieliśmy decyzję o dopłatach do skupu przemysłu. Ta informacja wywołała tę drugą, większą przecenę, jako że przetwórcy też chcieli mieć udział w pieniądzach dopłacanych przez państwo. W konsekwencji mieliśmy zamieszanie w skupie jabłek, z którego rynek wychodził przez ponad dwa tygodnie. Pierwsze odbicie cen w górę po tej opisanej korekcie przyszło wówczas dopiero 20 kwietnia 2022 roku. Jak będzie tym razem?
Jabłka przemysłowe – czas na kolejne podwyżki cen skupu?
Dlaczego ukraińscy producenci jabłek wykorzeniają sady, podczas gdy rosnące ceny krajowe prowokują import?
czytaj dalej