Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny marchwi na razie stabilne

2023-11-15 08:00

Na wstępnie przypomnijmy, że tegoroczne zbiory marchwi w Polsce, GUS szacuje na 580 tys. ton. Oznaczałoby to najniższy poziom zbiorów tego warzywa w naszym kraju w ostatnich latach. W porównaniu do, słabego pod tym względem, roku 2022 mamy spadek w tej kategorii o niemal 6,5 procent. W porównaniu do produkcji z 2017, najwyższej w ostatnich latach, to spadek aż o prawie 30 procent.

Problem niższej produkcji marchwi, spowodowanej niekorzystnymi warunkami pogodowymi, widoczny jest w wielu krajach Europy. Do tego dochodzą bieżące problemy ze zbiorem, również spowodowane pogodą. Np. w Belgii i Holandii leje od dłuższego czasu i pola są tak mokre, że grzęzną w nich traktory, a jakość tak zbieranej marchwi, w trakcie przechowywania, będzie szybko się pogarszała.

Gorsze zbiory, które przekładają się na niższą bieżącą podaż, już znajdują odzwierciedlenie w cenach. Tak w Polsce, jak i  w innych krajach. Mało jest takich, gdzie obecne ceny marchwi są niższe rok do roku. Tak jeszcze jest w Holandii, ale tam ceny już wychodzą z dołka i dobijają do poziomu sprzed roku.

Średnio za marchew kalibrów B i C płaciło się tam w ubiegłym tygodniu 45 euro/100 kg. Rok temu było to 18 euro za B i 21,50 euro za C. W każdym razie ceny marchwi w Holandii przez ostatni miesiąc wzrosły o 36 procent, mimo że popyt w eksporcie wciąż pozostaje tam słaby, a holenderski rynek tego warzywa właśnie na eksporcie jest oparty.

Za naszą wschodnią granicą jest inny kraj, w którym obecne ceny marchwi są wciąż niższe niż zeszłoroczne. To Ukraina, gdzie w minionym tygodniu było to 7,00-12,00 hrywien/kg (0,79-1,36 zł/kg) najczęściej, ale ceny i tam już rosną (rok temu średnia wynosiła 16 hrywien). Natomiast w sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii ceny marchwi dobiły do poziomu zeszłorocznego i średnio jest to 7,00 lejów/kg (1,63 zł/kg).

W Polsce ceny sprzedażowe marchwi szczotkowanej i pakowanej w worki, oferowanej w dużym hurcie wynoszą najczęściej 0,85-1,20 zł/kg. Pozostawały one stabilne od miesiąca, a w ostatnich dniach ich średnia minimalnie wzrosła (+3 procent). Co istotne, ta miesięczna stabilizacja miała miejsce również po niewielkim umocnieniu się tych cen. A to oznacza, że w tym sezonie jesienny trend zniżkowy zakończył się bardzo wcześnie.

Jak widać na naszym wykresie cena średnia w dużym hurcie jest już teraz nieco wyższa od zeszłorocznej (choć tylko o 3 grosze). Z technicznego punktu widzenia jest to przesłanka do wniosku, że i w tym roku możliwe jest wczesne rozpoczęcie wzrostów cen marchwi – tak jak to obserwowaliśmy w kampanii 2022/2023. Mamy już na rynku słabszą podaż i nie należy spodziewać się taniego importu. Jeśli w kolejnych tygodniach pojawi się jeszcze do tego silniejszy popyt, to ceny marchwi znów się umocnią.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE