Ceny ogórków szklarniowych na huśtawce
Na hurtowym rynku ogórków szklarniowych z krajowych upraw od początku drugiej dekady kwietnia trwa cenowy trend zniżkowy. Jest to typowy dla tej części sezonu trend długookresowy. Do chwili obecnej zbił on ceny tych warzyw w dużym hurcie aż o 67 procent. Nie oznacza to, ze ta spadkowa tendencja przebiega bez zakłóceń.
Co to, to nie. Rynek ogórków charakteryzuje się dużą częstotliwością zmian cenowych, a amplitudy dzienne tych zmian potrafią być naprawdę spore. Zależy to przede wszystkim od warunków pogodowych, a wiadomo, iż wiosną pogoda potrafi być kapryśna. W tym roku wiosna przez długi czas była wręcz zimna, co sprawiło, że podaż ogórków szklarniowych nie rosła szybko, a ceny – mimo generalnego spadku – długo utrzymywały średni poziom najwyższy na tle poprzednich co najmniej dziesięciu sezonów.
Ostatnią odsłonę huśtawki cenowej na rynku ogórków przyniósł maj. Widać ją na wykresie powyżej. W bieżącym miesiącu długookresowy trend zniżkowy cen ogórków szklarniowych był zakłócany już trzy razy. Dziś też średnia też odbiła nieco w górę (+7,1 procent) po wcześniejszych spadkach.
W rezultacie ceny sprzedażowe ogórków szklarniowych są obecnie w dużym hurcie na pułapie 3,00-4,50 zł/kg, to jest o około 6 procent niżej rok do roku, zatem można mówić, iż generalnie poziom cen jest zbliżony do zeszłorocznego. Pytanie, jak ta relacja ułoży się w kolejnych tygodniach. Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku mieliśmy powrót gorszej pogody i ceny ogórków przestały spadać. Zarówno w czerwcu, jak i w lipcu zeszłego roku, były one powyżej notowań z poprzednich lat.
"Produkcja ogórków w Almerii, a także w naszym przypadku, była najwyższa w ostatnich latach".
czytaj dalej
"Nie ma holenderskiego owocowo-warzywnego dipu cenowego, jak się obawiano, tylko ogórki lag".
czytaj dalej