Ceny ogórków szklarniowych niższe rok do roku
Październik przyniósł poprawę hurtowych cen krajowych ogórków szklarniowych. Zmiana ta nie miała jednak takiej skali, która zasadniczo wpłynęłaby na ocenę sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie rynek krajowych ogórków szklarniowych. Widać to na wykresie poniżej.
Oczywiście poprawa sprzedażowej ceny średniej w dużym hurcie rzędu +50 procent, to sporo, ale bazą tej zmiany był wszak dołek cenowy z trzeciej dekady września. Odbicie od niskiej podstawy nie przyniosło więc wejścia cen ogórków na poziomy, które moglibyśmy ocenić jako wysokie w porównaniu choćby z poprzednim rokiem. Teraz ceny sprzedażowe krajowych ogórków szklarniowych są w przedziale 4,50-5,50 zł/kg i zaliczyły one niewielką korektę.
Jednak warto zauważyć, że już od końca wrzenia mamy do czynienia z wahaniami cen ogórków, ale bez wyraźnego trendu wzrostowego. De facto jest to ich stabilizacja, do której z pewnością przyczynił się powrót ogórków importowanych na nasz rynek. Ich ceny w hurcie zaczynają się od 4,50 zł/kg.
W konsekwencji mamy sytuację cenową dużo gorszą niż w tym samym czasie zeszłego roku. Wówczas ceny ogórków szklarniowych były o 30 procent wyższe od obecnych, a i to, co warto zauważyć, mimo że po 10 października 2022 ceny tych warzyw już spadały. Jeszcze jeden rzut oka na nasz wykres podpowiada, że, o ile ceny ogórków wreszcie się nie umocnią, to sezon 2023 w dużym hurcie będzie się kończył na jednym z najgorszych pułapów cenowych na tle poprzednich lat.
Ceny pomidorów, ogórków, cukinii, fasolki, papryki, sałaty i bakłażanów. Rolnik dostaje mniej niż w 2022 roku
Przeciętne ceny warzyw z września 2023 roku pozostają niższe w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Tyczy się to dużej części gatunków. Począwszy od pomidorów, ogórków, cukinii, fasolki szparagowej, papryki i kończąc na bakłażanach.
czytaj dalej