Ceny porów pozostają wyższe niż rok temu
Ceny krajowych porów w polskim dużym hurcie zaliczyły spadek we wrześniu bieżącego roku. W październiku zniżka cen tych warzyw jest kontynuowana. To dość typowa tendencja w tej fazie sezonu, gdy trwają zbiory i bieżąca podaż na rynku rośnie. Istotne jest jednak to, jaka jest skala tej przeceny i na jakim poziomie się ona odbywa.
Ceny porów w polskim dużym hurcie spadły we wrześniu o 18 procent. To dynamika większa niż w tym samym okresie zeszłego – „drogiego” sezonu. Ale był to spadek z bardzo wysokiego, jak na te warzywa pułapu, bo średnia cena sprzedażowa polskich porów wynosiła, w dużym hurcie na początku września, 5,00 zł/kg. Dla porównania – rekordowa w swoim czasie cena z początku września 2023 to 4,20 zł/kg.
Obecnie ceny te są w przedziale 3,20-4,50 zł/kg, zależnie od jakości i rejonu kraju. Oznacza to, iż średnia zeszła poniżej progu 4,00 zł/kg (dokładniej jest to 3,85 zł/kg). To jednak wciąż o niemal 3 procent powyżej tego „drogiego” zeszłorocznego sezonu. I aż o 39 procent powyżej średniej z pięciu poprzednich sezonów.
Porów jest mniej niż w poprzednich latach, nawet w porównaniu do zeszłego sezonu. A to oznacza wyższe ceny i najpewniej równie szybkie pojawienie się trendu wzrostowego cen krajowego pora, jak to obserwowaliśmy w zeszłym roku właśnie. Wtedy pory odwróciły trend jeszcze na koniec pierwszej połowy listopada.
Trwają zbiory, trwa zatem też skup porów do przetwórstwa. Obecnie ceny skupu są na poziomie 1,60-2,20 zł/kg, zależnie od rejonu kraju i przeznaczenia. Ceny porów na włoszczyznę są na poziomie około 2,00 zł/kg. W hurcie oferowane są pory na sztuki, a ich ceny pozostają relatywnie stabilne. Obecnie to 1,80-2,20 zł/szt.