Ceny śliwek deserowych opierają się presji
Tegoroczna kampania śliwkowa w Polsce przebiega wedle wyraźnie przyśpieszonego harmonogramu w stosunku do typowego kalendarza sezonowego. Na rynku nie tylko wzrosła dostępność takich odmian, jak Amers czy Jubileum. Dostępne są już od kilku tygodni odmiany Węgierki, a teraz na rynku zaczął się pojawiać rodzimy Presudent.
Do tego na krajowy rynek wciąż obfitym strumieniem napływa sliwka importowana. W tym roku widać wzrost zainteresowania polskim rynkiem ze strony eksporterów mołdawskich. Należy przypomnieć, że Mołdawia działa na rynku UE na uprzywilejowanych zasadach, gdyż może eksportować owoce w ramach bezcłowych kontyngentów. Śliwki są Ti jedną z głównych pozycji.
Ten import oraz rosnąca oferta krajowa budują stałą presję na zniżkę hurtowych cen śliwek. Ale mimo to, przynajmniej jak na razie, ceny te się bronią przed wejściem w trend zniżkowy. Na pewno jest w tym udział dobrego popytu na śliwkę do przetwórstwa, co ściąga gorszej jakości owoce z rynku świeżego i presja jest nieco mniejsza.
Ale jest ona stale widoczna. Obecne ceny krajowych śliwek w dużym hurcie to najczęściej 3,50-4,00 zł/kg dla odmian takich jak Jubileum czy Mieszaniec oraz Haganta. W takich samych cenach producenci najczęściej oferują pierwsze partie Presidenta i Top Hit. Ale pojawiają się też oferty z cena 3,00 zł/kg. Rok temu śliwki odmian Mieszaniec i Jubileum oferowano również po 3,50-4,00 zł/kg. Co więcej wówczas te ceny utrzymały się do końca sierpnia. President pojawił się rok temu w dużym hurcie dopiero z początkiem września.
Przedział 3,00-4,00 zł/kg jest też tym, w którym oferowana jest Lepotica. Rok temu było to 2,50-3,50 zł/kg i było to i tak sporo. Bo w sierpniu 2022 roku ceny tych śliwek na polskim rynku hurtowym już zdążyły spaść do zaledwie 1,00 zł/kg.
Także zwykła Węgierka na rynku świeżym ma ceny najczęściej w przedziale 3,00-4,00 zł/kg. I tu również trudno porównywać z zeszłym sezonem, bo wtedy hurtowy handel Węgierką zaczął się później. Ale ceny tych pierwszych partii, które trafiały na rynek w drugiej połowie sierpnia 2023 miały poziom 2,50-3,50 zł/kg.