Co z cenami buraków ćwikłowych?
Generalna prognoza dla buraków ćwikłowych w polskim hurcie to wzrost cen w drugiej ołowie sezonu. Ceny sprzedażowe tych warzyw (mytych i workowanych) w dużym hurcie już są rekordowe, bo na poziomie 0,80-1,20 zł/kg, co daje średnią 1,00 zł/kg, o blisko 18 procent wyższą rok do roku. I, jak widać na naszym wykresie, wyższą od tych ze wszystkich poprzednich sezonów.
Jednocześnie wciąż nie widać tego, aby ceny buraków w naszym kraju miały wejść już w stabilny trend wzrostowy. Na razie tendencja zwyżkowa jest zakłócana przez korekty w dół. Jeśli to się nie zmieni, to bieżąca średnia wkrótce może się znaleźć na pułapie niższym niż ta zeszłoroczna – rok temu w drugiej połowie stycznia zaczęła się bowiem zwyżka cen buraków na fali wysokiego ich eksportu. Czy tak samo będzie w tym roku?
Z najnowszych danych GUS (za listopad) wyłania się obraz, który nie do końca jest tak optymistyczny. Na poniższym wykresie, obrazującym wolumeny eksportu tych warzyw w ostatnich latach, widać, że jest zdecydowanie lepiej niż w sezonach 2019/2020 i 2020/2021, ale w stosunku do bardzo dobrego sezonu 2021/2022 już nie ma takiej poprawy.
To znaczy wolumen eksportu był wyższy w październiku 2022 roku (+16 procent rok do roku i aż +75 procent w stosunku do tego sprzed dwóch lat), ale już w listopadzie mamy spadek o 28 procent rok do roku. To niepokojące, a sądząc z tego, jakie informacje płynęły z rynku hurtowego w grudniu i co się działo wówczas z cenami buraków, to i ostatni miesiąc 2022 roku nie będzie pod tym względem lepszy od grudnia 2021.
Przyczyną tego stanu rzeczy jest utrzymujący się ograniczony popyt na polskie buraki ze strony importerów ukraińskich. Wbrew nadzieją na powtórkę scenariusza zeszłorocznego, Ukraina wciąż jeszcze nie importuje dużych ilości tych warzyw, a tamtejsze ceny pozostają dość stabilne – między ostatnim tygodniem 2022 i pierwszym tygodniem 2023 zmiana była minimalna. Ceny przeszły bowiem z przedziału 7-10 UAH/kg na 8-9UAH/kg (1,00-1,13 zł/kg).
Przy takich cenach na Ukrainie trudno liczyć na duży popyt stamtąd na polskie buraki. Widać to w danych GUS. W listopadzie 2022 roku z Polski na Ukrainę trafiło 68 ton tych warzyw, w czasie gdy rok wcześniej było to już 779 ton. W bieżącym sezonie największymi importerami w tym zakresie pozostają nasi tradycyjni odbiorcy: Słowacja (511 ton w listopadzie 2022) i Czechy (287 ton).