Czas na wzrost hurtowych cen buraków ćwikłowych?
Ceny hurtowe buraków ćwikłowych w Polsce znalazły się na poziomie wyższym niż w poprzednich latach już w drugiej połowie września bieżącego roku i od tamtego czasu pozostają rekordowe w stosunku do minionych sezonów (dziesięć z nich jest ujętych na wykresie poniżej).
Jak widać na naszym wykresie, w bieżącym sezonie ceny buraków w dużym hurcie (a i także w hurcie małym i w detalu) generalnie uniknęła jesiennego trendu spadkowego, powodowanego często w tej fazie sezonu szybkim wzrostem bieżącej podaży. Fakt ten dużo mówi o realiach podażowo-popytowych w handlu tymi warzywami. Obecnie ceny mytych i workowanych buraków są w dużym hurcie na poziomie 0,80-1,00 zł/kg, o 12,5 procent wyżej niż w analogicznym okresie sezonu 2021/2022.
Nie mnij, co również widać na wykresie, aby średnia cena buraków pozostała rekordowo, to szybko powinniśmy odnotować umocnienie cen transakcyjnych w dużym hurcie. Rok temu bowiem trwał bardzo intensywny trend zwyżkowy, który w krótkim czasie (około dwóch tygodni) wywindował średnią cenę sprzedażową mytych i workowanych buraków z 0,48 zł/kg do 0,95 zł/kg. Co więcej, ówczesny wzrost cen buraków nie zatrzymał się na długo i po chwilowym dołku w styczniu 2022 roku powrócił w dwóch odsłonach: lutowej, która doprowadziła cenę średnią 1,15 zł/kg i wiosenną, która w czerwcu 2022 roku zaowocowała absolutnie rekordowym wynikiem 1,60 zł/kg średnio.
Czy w tym roku te pułapy cenowe zostaną przekroczone lub przynajmniej wyrównane? Jest jeszcze za wcześnie by móc coś o tym powiedzieć choćby z ograniczoną pewnością. Ale pewne przesłanki ku temu są. Choćby sytuacja rynkowa, jaką obserwujemy od wczesnej jesieni. Wiele będzie zależeć od pogody i jak zwykle mróz będzie sprzyjał wyższym cenom. Pytanie, jak wiele buraków zostanie przetrzymanych spekulacyjnie do wiosny w nadziei właśnie na rekordy cenowe? I czy te ewentualne wysokie ceny nie ograniczą eksportu na Ukrainę oraz popytu na rynku krajowym?