Buraki ćwikłowe nie tanieją
Jesień to okres głównego zbioru warzyw korzeniowych, a więc ten czas, w którym zazwyczaj szybko rośnie ich podaż, a ceny spadają. Zwłaszcza, że w pierwszej kolejności do sprzedaży idą często warzywa, których jakość jest słabsza i wyklucza je z długiego przechowywania. W dodatku w bieżącym sezonie doszedł jeszcze jeden czynnik, który wielu producentów z sektora owocowo-warzywnego zniechęca do przechowywania swoich zbiorów w warunkach chłodniczych – galopujące ceny energii elektrycznej.
A mimo to buraki ćwikłowe w polskim hurcie nie potaniały i nie tanieją obecnie. Ba, ich ceny nawet się umocniły. W konsekwencji średnia cena sprzedażowa buraków mytych i pakowanych w worki (notowania monitoringu cen fresh-market.pl) znalazła się na rekordowo wysokim poziomie. Takiej ceny nie było w tej fazie sezonu od dziesięciolecia, a de facto dłużej, dziesięć sezonów to okres przedstawiony na naszym wykresie poniżej.
Obecnie ceny takiego asortymentu buraków w handlu wielkohurtowym są najczęściej w przedziale 0,80-1,00 zł/kg. To o 12,5 procent drożej niż w pierwszym tygodniu września bieżącego roku. W relacji zaś rok do roku mamy tu zwyżkę o 32 procent, a przecież sezon 2021/2022 akurat dla cen buraków ćwikłowych był niezły.
Oczywiście największy wzrost podaży w głównym zbiorze dopiero przed nami i bieżąca podaż buraków na pewno wzroście. Ale generalnie zbiory tych warzyw będą w tym roku nie poza duże i z pewnością popyt na nie utrzyma się na dobrym poziomie z perspektywą wzrostową na kolejne miesiące. To powinno sprawić, że ewentualna presja na spadek cen nie będzie duża i, jeśli zadziała, to przyniesie ograniczone skutki, a trend zwyżkowy najpewniej dość szybko powróci na ten rynek.