Czy ceny kapusty pekińskiej powtórzą rekord sprzed dwóch lat?
Bieżący sezon przyniósł w swojej części zimowo-wiosennej wysokie ceny krajowych warzyw. Wiele z nich ( z cebulą na czele) bije teraz rekordy wysokości swoich cen w hurcie. A co z kapustą pekińską? Jak to warzywo plasuje się pod względem cen w porównaniu do poprzednich lat?
ceny kapusty pekińskiej w polskim hurcie również są wysokie. Rosły one bardzo dynamicznie od końca lutego bieżącego roku. Nie są jednak rekordowe, choć na chwilę obecną brakuje do tego niewiele. Trzeba pamiętać bowiem, że w lutym startowały one z dość niskiego poziomu, jako że sytuacja na rynku „pekinki” w Polsce do lutego była niezbyt korzystna dla producentów tej kapusty. Ale co ważniejsze – rekordów cenowych nie ma, bo w przypadku tej kapusty mieliśmy bardzo drogie dwa poprzednie sezony. A zwłaszcza końcówkę sezonu 2020/2021, co widać na wykresie poniżej.
Sprzedażowe ceny kapusty pekińskiej w dużym hurcie (z opakowaniem) to obecnie najczęściej 3,50-4,30 zł/kg za towar o dobrej jakości. Na rynku jest też sporo kapusty jakościowo gorszej i również drobniejszej lub takiej, która już nie jest zielona. Ale jakościowy towar ma przywołane wyżej ceny, co daje średnią 3,90 zł/kg. Mimo że jest to aż o 117 procent drożej niż w końcówce lutego, to jak widać również na wykresie, rok temu było jeszcze drożej (średnia wynosiła wówczas 4,10 zł/kg).
Dystans do zeszłorocznego poziomu cen nie jest więc duży i jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku „pekinka” przebije zeszłoroczne notowania. Zapasy są małe, nowy sezon przez pogodę może się opóźnić, import będzie droższy, choćby ze względu na kursy walut i koszty logistyki. Ale na powtórkę finiszu sezonu sprzed lat dwóch już szanse są mniejsze. Wtedy nowy sezon był bardzo opóźniony przez zimną pogodę, a zapasy „starej” kapusty na wyczerpaniu. Ceny w hurcie rosły błyskawicznie kończąc sezon na poziomie powyżej 6,00 zł/kg.
Wydaje się, że obecnie luka między podażą a popytem nie jest aż tak duża. Jednak warto pamiętać iż przed dwoma laty sytuacja zaczęła się tak błyskawicznie zmieniać dopiero w końcówce pierwszego tygodnia kwietnia, gdy cena średnia w dużym hurcie wynosiła „zaledwie” 3,10 zł/kg, więc o jedną piątą mniej niż teraz. A więc czekamy na kwiecień.