Czy ceny marchwi się ustabilizowały?
Tegoroczne zbiory marchwi w Polsce, przypomnijmy, GUS szacuje na 603 tys. ton. Oznaczałoby to najniższy poziom zbiorów tego warzywa w naszym kraju w ostatnich latach. W porównaniu do, słabego pod tym względem, roku 2021 mamy spadek w tej kategorii o niemal 5,5 procent. W porównaniu do produkcji z 2017, najwyższej w ostatnich latach, to spadek aż o 27 procent.
źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
Tę znaczącą różnicę w produkcji, w porównaniu do najbardziej obfitych lat, wyraźnie widać w cenach marchwi w polskim hurcie, choć należy zauważyć, że korelacja zbiory/ceny nie jest ścisła i bywały sezony z wysoką produkcją i cenami wyższymi niż zazwyczaj (np. sezon 2018/2019).
źródło: opracowanie na podstawie danych z monitoringu cen fresh-market.pl
Obecna cena sprzedażowa marchwi szczotkowanej i pakowanej w worki jest w dużym hurcie jedną z najwyższych w ostatnim dziesięcioleciu, ale nie najwyższą. Widać to na naszym drugim wykresie. Aktualnie ceny takiej marchwi to w ofertach wielkohurtowych najczęściej 0,80-1,20 zł/kg, zależnie od kalibru. W okresie od sierpnia do października podaż marchwi na rynku rosła, co wywołało trend zniżkowy jej hurtowych cen.
Na wykresie powyżej widać jednak, iż nie był to trend zbyt dynamiczny. W tym dość długim okresie kilkunastu tygodni spadek ceny średniej wyniósł bowiem około 29 procent i, jak wspomniano wyżej, ceny wciąż są relatywnie wysokie (pomijamy tu kwestię zmian w poziomie kosztów produkcji i logistyki).
Co ważne, wydaje się, że ceny marchwi stabilizują się i być może, że ta opisana tendencja zniżkowa zaniknie. Jak pokazuje sezon 2015/2016 jest to jak najbardziej realne zjawisko w okresie późnojesiennym, nawet przy tych relatywnie wysokich poziomach cenowych. Wsparciem dla takiej stabilizacji byłoby nadejście mrozów, a takie zapowiadają właśnie synoptycy. Jest zatem prawdopodobne, że bieżąca cena średnia – 1,00 zł/kg, okaże się najniższym punktem krzywej cenowej marchwi w tym sezonie.