Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Czy to koniec wzrostu cen marchwi?

2023-02-03 08:23

Na polskim rynku hurtowym ceny marchwi rosły od listopada zeszłego roku, a od początku grudnia średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie, za marchew szczotkowaną i pakowaną w worki 10 kg, znalazła się na poziomie wyższym niż w każdym z co najmniej dziesięciu poprzednich sezonów. Widać to na naszym wykresie.

W sumie od listopada cena średnia tej marchwi wzrosła w Polsce aż o 90 procent, a ostatnie zwyżki rynek odnotował w końcówce stycznia bieżącego roku. W konsekwencji ceny sprzedażowe takiej marchwi są obecnie w dużym hurcie w przedziale 1,60-2,20 zł/kg, zależnie od rejonu kraju i jakości towaru. To również o 90 procent więcej w relacji rok do roku.

Przyczyną tak szybkiego wzrostu cen w tym segmencie rynku świeżych warzyw są niedobory podaży, zwłaszcza marchwi dobrej jakościowo. Ale generalnie w tym roku w ogóle jest mało tego warzywa. Zeszłoroczne zbiory były słabe, a popyt na marchew od dawna jest na dobrym poziomie. W rezultacie wcale niemało producentów już sprzedało całe lub niemal całe zapasy zebranej marchwi.

Ceny są więc już rekordowo wysokie, a na naszym wykresie widać, że okres od lutego do kwietnia to na rynku marchwi najczęściej czas stabilizacji cen lub nawet ich pewnego spadku. Czy to oznacza, że czas trendu zwyżkowego już się kończy? Historia poprzednich lat mogłaby takie coś sugerować.

Jednak z drugiej strony wciąż działają czynniki, które mogą pchnąć ceny marchwi jeszcze wyżej. Pierwszym z nich są wspomniane małe zapasy tego warzywa i to nie tylko w kraju, ale też za granicą. Poza tym nasze ceny, choć już rekordowe, wcale nie są wyższe niż w innych krajach. Warto tu wskazać na sytuację na Ukrainie. Tam również marchew drożeje i to bardzo dynamicznie, a jej ceny nie tylko pobiły wcześniejsze rekordy, ale są na znacząco wyższym poziomie niż w Polsce, bo obecnie jest to 22-27 UAH/kg (2,77-3,40 zł/kg). Co więcej, tam nastroje na rynku są nadal wyraźnie zwyżkowe.

Konkludując można stwierdzić, iż mimo tego, że marchew już jest rekordowo droga, a w okresie luty-kwiecień zazwyczaj na rynku tego warzywa trwa cenowa stabilizacja, to w bieżącym sezonie bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego hurtowych cen tego warzywa i przekroczenie  bariery 2 zł/kg dla sprzedażowej ceny średniej w dużym hurcie może być kwestią dni.

Słowa kluczowe: marchew, ceny marchwi, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE