Codziennie świeże ceny z punktów skupu w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

EU – prognozy produkcji pomidorów i jabłek

Do 2031 roku produkcja świeżych pomidorów ma się zmniejszyć (o -0,4 procent rocznie). Spadek produkcji pomidorów spowodowany jest głównie znacznym spadkiem produkcji zimowej w Hiszpanii i przejściem na pomidory o małych rozmiarach, które mają mniejszy wolumen, ale wyższą wartość dodaną. Hiszpańscy producenci przestawiają się również na inne, bardziej opłacalne uprawy w zimie ze względu na silną konkurencję ze strony Maroka. W przypadku brzoskwiń i nektaryn ciągły spadek powierzchni upraw wpływa na obniżenie produkcji.

Oczekuje się, że całkowita użytkowa produkcja jabłek w UE pozostanie na stabilnym poziomie do 2031 roku, wynoszącym 11,1 mln toku. Wynika to z malejącej powierzchni upraw i rosnących plonów w wyniku wprowadzenia nowych, wysokowydajnych odmian karłowych i lepszego zarządzania agronomicznego. Przewiduje się, że w 2031 roku 7,6 mln t jabłek zostanie spożyte w stanie świeżym, natomiast 3,6 mln t może zostać przeznaczone do przetwórstwa.

w

Również produkcja pomidorów do przetwórstwa ma pozostać na stabilnym poziomie około 10,4 mln t. Produkcja przechodzi z produktów wysoko skoncentrowanych, takich jak pasta pomidorowa, na produkty mniej skoncentrowane i o wyższej wartości dodanej, takie jak pomidory w puszce, passata, sosy pomidorowe i produkty ekologiczne.

Konsumpcja świeżych owoców w UE wzrośnie, podczas gdy konsumpcja przetworów spadnie

Oczekuje się, że do 2031 roku spożycie świeżych owoców i warzyw w UE wzrośnie, do czego przyczyni się rosnąca świadomość konsumentów na temat korzyści płynących z diety bogatej w owoce i warzywa, a także inicjatywy publiczne promujące ich spożycie. Istnieją jednak znaczne różnice w poszczególnych sektorach i krajach UE. W szczególności spożycie świeżych pomarańczy w UE ma wzrosnąć do 13,3 kg na mieszkańca (+0,5 procent rocznie). Konsumpcja świeżo wyciskanych soków pomarańczowych w supermarketach, kawiarniach i restauracjach zwiększy ich spożycie.

W tym samym okresie oczekuje się, że spożycie świeżych jabłek na osobę w UE wzrośnie do 15 kg (+0,6 procent rocznie), do czego przyczyni się zmiana odmian jabłek na odmiany lepiej odzwierciedlające preferencje konsumentów, w szczególności w Polsce. Pomimo przewidywanego wzrostu, jabłko traci na konkurencyjności w stosunku do bardziej modnych produktów, takich jak owoce tropikalne i jagodowe.

Raport UE tutaj

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE