Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Grecja – trudny sezon truskawkowy

Greckie truskawki napotkały w tym sezonie pewne poważne wyzwania, które doprowadziły do ​​spadku produkcji o około 30 procent. Częściowo winę za to ponosiła zimna pogoda, ponieważ areał faktycznie wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Popyt był bardzo silny, zarówno z Azji, jak i z Europy.

Nick Nafpliotis, dyrektor greckiej firmy owocowej Greek and Fresh, twierdzi, że w tym roku był to trudny sezon dla truskawek w Grecji: „To był bardzo wymagający sezon na truskawki, co jest zupełnie odwrotne w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pomimo znacznego wzrostu powierzchni obsadzonej o ok. 20 procent, zaobserwowaliśmy spadek produkcji o ok. 30 procent. Przypisywano to wielu przyczynom. Po pierwsze, pogoda. Rozpoczęliśmy sezon bardzo pochmurną pogodą w październiku i listopadzie, a później od grudnia do marca mieliśmy wyjątkowo zimną pogodę. W połowie stycznia mieliśmy dużo opadów śniegu, nawet 60 cm w Atenach, a marzec był jednym z najzimniejszych w ciągu ostatnich 15 lat, ze średnią temperaturą obniżoną o 3,6 stopnia Celsjusza.”

„Po drugie, problemem są same rośliny. Wystąpiły problemy jakościowe z materiałem rozmnożeniowym, co skutkowało dużymi stratami po przesadzeniu. Wreszcie jest aspekt różnorodności. Nastąpiły również pewne zmiany odmianowe, z których główną jest zmniejszenie areału Fortuny na inne odmiany, takie jak Victory, Rociera i Calderon. Te czynniki łącznie zaowocowały niższą produkcją truskawek w Grecji w tym roku.”

Początek sezonu rozpoczął się naprawdę dobrze, pomimo wyzwań związanych z podażą, wyjaśnia Nafpliotis. „Po bardzo udanym poprzednim sezonie, który wprowadził greckie truskawki do europejskich detalistów, od samego początku tego sezonu pojawiły się duże oczekiwania i bardzo dobry popyt. Chociaż podaż była ograniczona na początku sezonu, jakość była bardzo dobra, a hodowcy cieszyli się dobrym poziomem cen.”

Według Nafpliotisa, popyt w Europie wciąż rośnie. „Popyt na greckie truskawki w Azji i Zatoce również był silny od początku marca i trwa do tej pory. Niestety, dostępność frachtu lotniczego jest nadal ograniczona, więc ostatecznie wysłaliśmy mniej, niż mogliśmy. Ceny frachtu również wzrosły od marca. W tej chwili widzę bardzo duży popyt na truskawki w całej Europie, który prawdopodobnie utrzyma się jeszcze do maja, ponieważ widzimy, że sezon letnich owoców, takich jak arbuzy i owoce pestkowe, pojawia się z około dwutygodniowym opóźnieniem.”

Nafpliotis jest pozytywnie nastawiony do kolejnego sezonu truskawkowego, ponieważ produkcja powinna być na lepszym poziomie niż w tym roku: „Pomimo problemów tego sezonu, ogólnie rzecz biorąc, produkcja truskawek jest pozytywna. W przyszłym sezonie spodziewamy się dalszego wzrostu areału sadzenia, choć nie tak dużego jak w tym sezonie. Oczekuje się, że znacznie wyższy koszt budowy tuneli wpłynie na przyszłe nowe inwestycje. Grecja nadal będzie ważnym dostawcą truskawek dla europejskiego sektora detalicznego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE