Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Hiszpania – sytuacja na rynku warzyw w Almerii

W Almerii podaż warzyw, takich jak ogórki i papryka, zmierza ku końcowi sezonu. "W przypadku innych produktów, takich jak bakłażany i cukinia, nadal jest kilka wiosennych zbiorów" - mówi Stephan van Marrewijk z hiszpańskiej spółdzielni Vicasol.

"Popyt na pomidory jest bardzo wysoki. Podaż jest niewielka, dlatego ceny są wyższe niż w innych latach o tej porze". W Holandii zbiory zaczynają się nieco później, ale dzięki ładniejszej pogodzie w ostatnich dniach nadrabia się zaległości. Z tego powodu uważam, że tak zwany późniejszy start nie będzie zbyt zły. Myślę, że ceny pomidorów utrzymają się na dobrym poziomie do Wielkanocy i nie będzie to przeszkodą w przejściu z Hiszpanii do Holandii", mówi Stephan.

Według niego, sytuacja w Europie Wschodniej wpływa głównie na transport. "Ceny paliwa gwałtownie rosną. To sprawia, że przewoźnikom trudno jest przetrwać. Wiąże się to z wyższymi cenami transportu. Dlatego mniejsi, niezależni przewoźnicy strajkują. Blokują drogi i próbują na wszelkie sposoby powstrzymać tych, którzy zajmują się załadunkiem. W rezultacie dostawy są obecnie zakłócone, zwłaszcza dla lokalnych supermarketów. Niepokoje w Europie Wschodniej spowodowały również, że w Polsce przebywa o 2 miliony osób więcej niż przed konfliktem na Ukrainie. zauważamy to w rosnącym popycie, zwłaszcza w Polsce, ale także w innych krajach Europy Wschodniej."

"W tym tygodniu nad Almerię nadciągnęła burza piaskowa znad Sahary (zwana Calima) i pokryła wszystko grubą warstwą saharyjskiego piasku, który leży na szklarniach i blokuje światło słoneczne. Ta burza piaskowa przechodzi do Holandii. Teraz znów czekamy na "czysty" deszcz bez piasku, aby szklarnie znów były w miarę czyste. Jednak będzie to miało wpływ na normalną produkcję w tym tygodniu", podsumowuje Stephan.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE