Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Holandia – jaka strategia w handlu selerami?

Holenderski sektor handlu selerami korzennymi stoi obecnie przed dylematem. „W tej chwili jesteśmy bardzo zajęci; to nie jest problem. W tym roku zarówno ilości, jak i jakość są doskonałe. Jednak nie znajduje to jeszcze odzwierciedlenia w wyższych cenach. Dlatego obecnie nie jest to opłacalne dla hodowców” - mówi Pierre Sweep z A&P Sweep, holenderskiej hurtowni warzyw zimowych.

„Są więc są dwie możliwości. Możesz spróbować podnieść ceny tak szybko, jak to możliwe. Ale to ryzykowne, ponieważ wysokie ceny mogą obniżyć eksport. Na razie próbujemy wyeksportować dużo selera po obecnych cenach. Jest to konieczne, biorąc pod uwagę dostępny wolumen. To nie jest dobre dla rolników, ale niektóre lata są właśnie takie.”

„Za granicą podaż i COVID-19 wpływają na rynek selera korzeniowego. Na szczęście zagraniczne zapasy zaczynają spadać, co stwarza trochę miejsca. W krajach takich jak Rumunia, Polska, ale także Niemcy zaczynają kończyć się te warzywa”, mówi Pierre.

„Moglibyśmy teraz zwolnić, żądając wyższej ceny. Ale wtedy ludzie mogliby zdecydować się na lokalne partie niższej jakości. W Europie Wschodniej jest jeszcze wystarczająco dużo mniejszych rozmiarów. Ale z pewnością na rynku eksportowym jest miejsce na określone kalibry i jakość.”

„Są rolnicy, którzy przechowują dużo selera korzeniowego. Teraz muszą zdecydować, czy część sprzedać, a poczekać z innymi” - kontynuuje. „To rozłożenie sprzedaży wydaje mi się rozsądne. Jednak holenderski sektor selerów wyraźnie się rekalibruje.”

„Spodziewam się dziesięcioprocentowego spadku areału w przyszłym sezonie. To w Holandii. W Polsce może to być nawet 15 procent. Jest ku temu powód. Seler to droga uprawa. Jeśli nie ma dobrych relacji z twoimi odbiorcami, plantatorzy zwracają się ku uprawie innych roślin”, podsumowuje Pierre.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE