Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holandia - producenci czują się pewnie na rynku cebuli

W Holandii cebula z dymki i z siewu ładnie po sobie następują i nie wchodzą sobie nawzajem w drogę. Ponadto popyt na cebulę jest dobry i handlowcy muszą się mocno napracować, by wydobyć ją do rolników. Susza ostatnich tygodni uniemożliwiła zebranie plonów i w niektórych firmach zaczyna brakować pracy. Deszcz (lokalny) w 33. tygodniu to jednak nieco zmienił. Ostatnie partie cebuli z dymki, na które nie padał deszcz, są już do zbioru, dotyczy to również wczesnej cebuli z siewu. Oczekuje się, że zapasy robocze będą mogły być uzupełnione o to w bieżącym tygodniu.

Wysoka cena, wysokie ryzyko
Nastroje na holenderskim rynku cebuli dodatkowo podsycają spekulanci, którzy chcą zgarnąć kawałek rosnącego rynku. Niektórzy uczestnicy rynku są nieco zaniepokojeni stosunkowo wysokimi cenami w tej chwili. Z zapasami i cebulą, która jest w drodze od producenta do miejsca przeznaczenia, wiąże się wiele kapitału obrotowego. Rolnik od pewnego czasu nie jest przyzwyczajony do takich cen. Widzi poważne kwoty na fakturze i chce mieć swoje pieniądze w banku na czas. Z drugiej strony, kupujący z niektórych krajów nie są najbardziej wiarygodnymi płatnikami. Z pewnością teraz, gdy w grę wchodzą znaczne kwoty, istnieje spore ryzyko dla eksportera.

Tymczasem notowania cen cebuli workowanej DCA mają duże problemy z nadążeniem za rosnącymi cenami producentów. Eksporterzy faktycznie potrzebują wyższych cen, ale wciąż są ostrożni w ich podnoszeniu, aby zatrzymać klientów. W tej chwili jest to jeszcze możliwe, bo często wykorzystywana jest cebula, która została kupiona kilka tygodni temu. Gdy firma przestawi się na cebulę z siewu, będzie musiała zwiększyć sprzedaż. Duże możliwości sortowania działają teraz na naszą niekorzyść. Firmom bardzo zależy na cenie, aby mieć pracę. Zatrzymanie działalności i sprzedaży nie dzieje się szybko, ale to jest rzeczywiście to, co jest potrzebne według niektórych uczestników tego rynku.

Ceny cebuli workowanej DCA wynosiły w 33. tygodniu 31,50 do 33,50 euro/100 kg, w zależności od kalibru. Ceny dla producenta na giełdach wynosiły 24,50-27,50 euro/100 kg, w zależności od giełdy i sortu (ceny cebuli z siewu, z pola).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE