Holandia - susza decyduje na rynku cebuli
Handel cebulą z dymki jest już w Holandii niemal zakończony. Część z tej cebuli jeszcze zebrać, ale jeśli plantator nie ma możliwości nawadniania, to nie pozostaje nic innego, jak czekać na jakiś deszcz, zwłaszcza na nieco cięższych glebach. Jednak prawie cała ta cebula są już zebrana i sprzedana. Dzięki temu z czystym kontem zaczyna się sezon dla cebuli z siewu, która w tych temperaturach szybko się psuje. Areał cebuli europejskiej jest w tym roku dużo mniejszy w porównaniu z rokiem ubiegłym. W połączeniu z przeciętnymi lub poniżej przeciętnymi oczekiwaniami co do plonów, pozytywne nastroje wśród plantatorów są łatwe do wytłumaczenia.
Wśród handlowców i sortujących również przeważają pozytywne opinie. Prowadzenie biznesu na rynku wzrostowym jest zawsze przyjemne. Dla handlu to jednak ciężka praca, by zdobyć cebulę. Od kilku lat cebula z późnych nasadzeń rosła kosztem cebuli z wczesnego siewu. Teraz absolutnie tak nie jest. Zapasy robocze firm sortujących są na ogół niewielkie. Za cebulę, którą można zebrać i załadować w krótkim czasie, innymi słowy (prawie) dojrzałą cebulę z siewu, handlowcy są skłonni zapłacić nieco więcej. Na tym rosnącym rynku rolnicy bardziej obawiają się sprzedać za wcześnie, niż "przegapić łódkę". To również stanowi zagrożenie. Niektórzy handlowcy ostrzegają plantatorów, by nie zapomnieli sprzedać części cebul. Teraz nastroje są wysokie z powodu suszy, ale jeśli w bieżącym (33.) tygodniu wystąpią znaczne opady deszczu, co przewidują niektóre modele pogodowe, nastroje mogą zostać stłumione.
Ile jest miejsca w cenie cebuli workowanej?
W tygodniu 32. notowania DCA zrobiły krok w górę w stosunku do 31. tygodnia. Notowania wahają się od 30 do 35 euro za 100 kilogramów. Większość handlu odbywa się w okolicach 31 - 32 euro za 100 kg. Obecna cena cebuli w workach wciąż w dużej mierze opiera się na cebuli z dymki, gdzie jej cena przeszła z 20 euro w kierunku ceny 25 euro za 100 kilogramów dla plantatorów. Ceny plantatorów za cebulę z siewu już ją przekroczyły, więc cena cebuli workowanej też będzie musiała wykonać ruch. Opinie na temat tego, czy to się uda, są różne.
Jedna z grup handlowców twierdzi, że plantatorzy dyktują rynek i stosunkowo wysokie ceny nie wynikają z ogromnego popytu na cebulę. Według tej grupy dopiero okaże się, czy afrykańscy nabywcy będą skłonni zapłacić wyższe ceny. Druga grupa podkreśla, że w handlu nie należy się zbytnio bać. Cebula w przeszłości była droga i wtedy popyt z Afryki pozostawał na tym samym poziomie. Ponadto, krajowe zbiory w Senegalu są w zasadzie zakończone. Pierwszy statek w tym kierunku ma być wysłany w przyszłym tygodniu. "Kiedy cebula wychodzi od rolnika poniżej ceny kosztowej, nikt nie mówi: dodajmy kilka groszy. Teraz role się odwróciły i możemy coś odzyskać - mówi jeden z handlowców.