Holandia - uczestnicy rynku cebuli mogą uprawiać kreatywną matematykę
Całkowite zbiory cebuli z siewu w Holandii, które według CBS osiągną 1,3 miliona ton w roku 2023, podważają zaufanie niektórych graczy na rynku cebuli. Jeśli liczby są prawidłowe, oznacza to, że zbiory będą o 100 000 ton większe niż w poprzednim sezonie. Licznik eksportu do 2 tygodnia wynosi 680 345 ton wobec 815 735 ton w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Krótko mówiąc, mamy ponad 200 000 ton więcej cebuli na eksport w drugiej połowie tego sezonu w porównaniu do poprzedniego sezonu. Jest więc sporo do zrobienia i pod tym względem konserwatywny nastrój niektórych nabywców może nie być nieuzasadniony.
Chociaż na lewo i prawo słychać sporo pomruków, to nie brakuje też optymistycznych odgłosów. Giełda w Emmeloord po raz pierwszy od wielu tygodni podniosła ceny. Chociaż podniesiono tylko dolną granicę i nie ma dużego ruchu w handlu, jest to również postrzegane jako znak, że najgorsze czasy - o ile można o nich mówić w tym sezonie - prawdopodobnie za nami.
Popyt na przemysł zaczyna rosnąć
Według kilku źródeł popyt na cebulę przemysłową ze strony Polski rośnie. Chociaż nie mówi to bezpośrednio nic o dobrej cebuli, niektórzy twierdzą, że jest to sygnał, iż podaż cebuli w innych częściach Europy nie jest tak duża, jak niektórzy sądzą. Ceny około 30 euro brutto za wystarczająco grubą cebulę przemysłową są raczej regułą niż wyjątkiem. Różnica w stosunku do tego, co holenderscy pakowacze płacą za lepszą cebulę, nie jest już zatem tak duża. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że 10-procentowa tara nie jest niczym szalonym w tym sezonie. Polscy przetwórcy przejmują rolę miotły i utrzymują rynek w czystości.
Nawiasem mówiąc, sortowaczom wcale nie jest przez to łatwiej. Przy obecnej cenie producenta, trzeba trochę kreatywnej arytmetyki, aby poradzić sobie z ceną worka. Cebula, która była wcześniej notowana po niższych cenach, a potem zdrożała, łagodzi ból. Nawiasem mówiąc, wielu partii tańszej cebul nie ma już na stanie i nie jest łatwo kupić dodatkową cebulę w konkurencyjnej cenie.
W 5. tygodniu notowania DCA dla cebuli workowanej poszły w górę. Dzieje się tak głównie dlatego, że kilka firm sortujących pracuje na zmniejszonych obrotach. Podaż mniej popularnych gatunków, głównie trojaczków, które muszą odejść, ponieważ i tak zbyt długo znajdowały się w suszeniu, spada. Jednocześnie, po stronie popytu, sytuacja staje się nieco bardziej przyjazna. Europejscy nabywcy nadal się wycofują, ale nie jest już tak, że oczekują oni, iż ceny na rynku holenderskim będą miały jeszcze dużo miejsca na spadek, a zatem całkowicie hamują. Nieznacznie, pojawia się dodatkowy popyt.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 40 euro/100 kg; (0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 41 euro/100 kg (+1,2 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 46 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 48 euro/100 kg (+2,1 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40 euro/kg (0 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
35,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39 euro/kg (0 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38,50 euro/kg (+4,16 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39,5 euro/kg (+3,9 proc.).
Ceny cebuli w Uzbekistanie rosną ze względu na rosnący eksport do Unii Europejskiej
GLOBALNY RYNEK CEBULI
czytaj dalej