Jabłka przemysłowe – tanieją, czy nie tanieją?
Ze skupów jabłka przemysłowego płyną sprzeczne informacje i w konsekwencji w tym sektorze rynku owoców do przetwórstwa mamy pewne zamieszanie, jeśli chodzi o to, w jakim kierunku podążają ceny tych owoców. Chciałoby się powiedzieć „nic nowego pod słońcem”. We wrześniu i październiku taka sytuacja ma już cechy typowości, a nie czegoś nadzwyczajnego. Zawsze w tej fazie sezonu przetwórcy próbują zbijać ceny skupu. Dla nich nawet grosz na kilogramie przez tydzień, to już wymierna korzyść.
I właśnie z czymś takim mamy do czynienia teraz. To niemal powtórka sprzed roku, tyle że wówczas to zamieszanie obserwowaliśmy nieco wcześniej, we wrześniu. No i realia podażowe były inne. Nawet GUS szacuje, że zbiory jabłek w tym roku są o 10 procent niższe niż w roku 2022. Za to popyt na surowiec jest obecnie jeszcze lepszy niż wysokie zapotrzebowanie jesienią zeszłego roku.
A mimo to próby zbicia cen surowca znów mają miejsce. I faktycznie średnia cena przemysłu uległa obniżeniu, bo sporo skupów musiało zmienić cenniki pod dyktando swoich odbiorców. Początek 40. tygodnia bieżącego roku przyniósł średni spadek cen zwykłego przemysłu o 1,4 procent, a suchego przemysłu o 1,4 procent. Jak widać zniżki w ujęciu względnym nie były duże. Kwotowo było to 1-2 grosze na kilogramie w dół, a jak pisaliśmy wyżej, dla przetwórni każdy grosz się liczy.
Rok temu przetwórniom udało się skutecznie zbić ceny przemysłu o około 18 procent. Do swojego poziomu z połowy września 2022 roku wróciły one dopiero w styczniu 2023 roku. Ale, jak też pisaliśmy, działo się to w warunkach nadmiernej podaży jabłek. W tym roku wygląda to zupełnie inaczej. Do skupów nawet przed ostatnią korektą trafiało mało jabłek i większość opinii w branży jest zgodna, e tym razem przecena będzie krótkotrwała.
Na niektórych skupach wtorek już przyniósł powrót do cen sprzed obniżki, przynajmniej dla wybranego asortymentu. Obecnie ceny zwykłego przemysłu to 0,61-0,63 zł/kg. Ceny suchego przemysłu zaczynają się od 0,65 zł/kg. Za przemysł odmian zielonych najczęściej płaci się 0,70-0,76 zł/kg, ale są też wciąż oferty do 0,85 zł/kg za odmiany zimowe. Jabłka na obieranie mają zaś ceny do 1,00 zł/kg.
PRZEGLĄD GLOBALNEGO RYNKU JABŁEK
czytaj dalej
USDA prognozuje wzrost produkcji migdałów, jabłek, moreli, winogron, gruszek, czereśni i orzechów włoskich.
czytaj dalej