Jakie ceny mają jabłka Jonaprince?
We wcześniejszych sezonach jabłka Red Jonaprince należały w Polsce do tej grupy odmian, które były najbardziej poszukiwane w eksporcie, a i na krajowym rynku detalicznym dobrze się sprzedawały. Dzięki temu miały one w hurcie ceny wyższe niż tradycyjne odmiany czerwone. Również dzięki temu rosła ich popularność wśród sadowników. Do tego stopnia, że obecnie to właśnie Prince jest odmianą, która daje największe zbiory w Polsce.
Jednak ta popularność wśród producentów sprawiła też, że od kilku sezonów odmianie tej coraz trudniej osiągać dużą przewagę cenową w porównaniu do „czerwonaków”. Pisaliśmy o tym niejednokrotnie na łamach portalu fresh-market.pl. W sezonie 2022/2023 trzykrotnie doszło do sytuacji, że średnia cena odmian Idared i Red Jonaprince w dużym hurcie się zrównały, a raz, na początku drugiej połowy kwietnia zeszłego roku, średnia cena Idareda znalazła się przez chwilę powyżej notowania dla Princ’a. Prince pozostaje też cenowo w tyle w porównaniu do Goldena i Gali.
Jak obecnie wygląda sytuacja cenowa w handlu odmianą Red Jonaprince? Na razie jest ona dość typowa. Prince jest nieznacznie droższy od Ligola, Szampiona czy Idareda, ale wyraźnie tańszy od Goldenów i Gali. W listopadzie widać też było wzrost bieżącej podaży w stosunku do nieco bardziej ospałego popytu, co przyniosło korekty cen. Nie mniej cena średnia Prince’a utrzymała, przynajmniej na razie, przewagę nad cenami z analogicznego okresu trzech poprzednich sezonów, co widać na naszym wykresie.
w
Teraz ceny jabłek odmiany Red Jonaprince w dużym hurcie (kaliber 70+) to najczęściej 1,30-1,50 zł/kg. To średnio o 24 procent więcej w relacji rok do roku. Mimo tej przewagi, obecne ceny (nie tylko omawianej odmiany, ale generalnie jabłek deserowych) nie satysfakcjonują polskich sadowników. Uważają, że przy ogromnym popycie na przemysł i niższej podaży, ceny deseru powinny reagować bardziej dynamicznie i się umocnić.
Powszechne w branży, po stronie podażowej rynku, jest też oczekiwanie, że ceny jabłek w drugiej części sezonu, a zwłaszcza wiosną, będą znacząco wyższe od obecnych. Przewidywania te obejmują również odmianę Prince. Nie ma więc w tym roku mowy o zjawisku powszechnej wyprzedaży Prince’a na przemysł, jak to widzieliśmy zeszłej jesieni. To znaczy wysokie ceny skupu zachęcały do odstawiania owoców gorszej jakości, ale w zeszłym roku do przetwórstwa szedł, za grosze, deserowy Prince dobrej jakości.
Rzeczywista produkcja jabłek w Mołdawii w 2023 r. może być zbliżona do optymistycznej prognozy
czytaj dalej
Rosnące ceny na aukcji jabłek we Włoszech
czytaj dalej