Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Jesień to czas dla brukselki

2021-11-04 08:17

Polska nie jest ani dużym producentem, ani eksporterem brukselki. Warzywo to, choć dość popularne w jesiennej i zimowej diecie, nie jest aż tak rozpowszechnione, jak ma to miejsce w Holandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie małe kapustki nieodłącznie kojarzą się z zimą, a zwłaszcza okresem Bożego Narodzenia.

GUS nie podaje osobnych danych o produkcji brukselki, a co do handlu zagranicznego, to w 2020 roku Polska wyeksportowała niecałe 1355 ton świeżej brukselki (i był to bardzo dobry wynik, rok wcześniej było nieźle, ale wolumen wyniósł 966 ton), a sprowadziła 2407 ton (w 2019 było to 1080 ton).

Po skali handlu zagranicznego widać więc, że nie jest to duży rynek. Co jeszcze ciekawe niemal cała wymiana handlowa ogranicza się do Holandii, dokąd w 2020 roku trafiło 1218 ton polskiej brukselki świeżej (90 procent eksportu ogółem) i skąd sprowadzono 2347 ton tego warzywa (98 procent importu ogółem w tej kategorii).

W każdym razie jesienią i w zimie popularność brukselki wśród polskich konsumentów jest coraz większa i popyt na nią w hurcie rośnie. Warzywo to jest postrzegane jako zdrowe, a moda na zdrowie i zdrową żywność jest na fali wznoszącej.

A jak w tym roku kształtują się ceny brukselki na krajowym rynku warzyw świeżych? Otóż sytuacja ta jest zróżnicowana w zależności od rejonu kraju. Konkretniej – w większości rejonów ceny pozostają dość stabilne i nieco wyższe od zeszłorocznych. Wyjątkiem jest giełda na Broniszach, gdzie ceny w październiku wyraźnie spadły.

Ceny brukselki w małym hurcie na głównych lokalnych giełdach regionalnych wahają się od 5,00 zł/kg do 7,00 zł/kg. I jak wspomniano powyżej, pozostają one relatywnie stabilne. Rok temu w tych samych lokalizacjach było to 4,50-5,50 zł/kg. Wtedy trend spadkowy cen brukselki był już na początku listopada powszechny.

Obecnie widać go tylko na podwarszawskich Broniszach. Tu ceny są na poziomie 3,00-5,00 zł/kg i od początku października spadły aż o 47 procent. Na Broniszach, w przeciwieństwie do innych giełd, jest już taniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, gdy średnia cena brukselki wynosiła 4,50 zł/kg (teraz 4,00 zł/kg.). Co ciekawe ceny sprzedaży w ofertach producentów to także przedział 3,00-5,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE