Kończy się sezon skupu rabarbaru
Tegoroczna kampania skupu rabarbaru zaczęła się niezbyt optymistycznie dla producentów. Pierwsze ceny, oferowane przez podmioty pozyskujące rabarbar do przetwórstwa, były takie same jak na początku sezonu zeszłorocznego (średnio 2,00 zł/kg). Nadzieją było to, że w zeszłym roku ceny rabarbaru dość szybko zaczęły rosnąć wraz z rozwijającym się popytem.
W tym roku scenariusz był podobny, a wzrost cen skupu rabarbaru w pierwszej fazie sezonu okazał się nawet bardziej dynamiczny. W rezultacie średnia cena w skupach w drugiej połowie czerwca wyniosła 3,25 zł/kg. Dla porównania – maksimum tego wskaźnika w sezonie 2022 wyniosło 2,60 zł/kg.
Druga faza tegorocznej kampanii skupu rabarbaru przyniosła już nieco niższe ceny niż rte ze szczytu w lipcu. Zresztą ich spadek rozpoczął się jeszcze w fazie pierwszej na początku lipca. Ceny te zmalały w ciągu około 3 tygodni o blisko 10 procent do pułapu 2,80 zł/kg średnio. Ale potem znów nastąpiła pewna poprawa, w miarę tego jak ten drugi, sierpniowy etap sezonu nabierał skali i popyt się poprawiał.
W rezultacie ceny skupu rabarbaru między 11 a 24 sierpnia ustabilizowały się na poziomie 2,80-3,20 zł/kg, co daje średnia 3,00 zł/kg. I było to o około 22 procent więcej w relacji rok do roku. Na finiszu tegorocznego sezonu ceny skupu znów nieco zmalały, co jest zjawiskiem typowym – sezonowym, gdy popyt maleje, bo większość zakładów przetwórczych kończy pozyskiwanie rabarbaru. W konsekwencji ostatnie ceny skupu w tym sezonie to przedział 2,60-3,20 zł/kg, co daje średnią 2,90 zł/kg. Ale to wciąż o 35 procent więcej w relacji rok do roku, bo w tym samym okresie sezonu 2022 średnia cena wynosiła 2,15 zł/kg.