Koniec spadku cen cebuli?
Zbiory cebuli finiszują w Europie, co zawsze oznacza zmianę warunków w hurtowym handlu tym warzywem. Również na rynku polskim. W bieżącym sezonie realia cenowe nie są aż tak korzystne dla producentów, jak miało to miejsce rok temu. Ceny cebuli spadały do końca drugiej dekady października, w czasie gdy rok temu koniec tendencji zniżkowej miał miejsce jeszcze w sierpniu, a potem ceny wzrosły.
W bieżącym sezonie sprzedażowa cena średnia polskiej cebuli jest od dłuższego czasu poniżej notowań z analogicznych okresów sezonu 2022/2023. Teraz wskaźnik ten jest niższy o 22 procent rok do roku. Ale na naszym wykresie widać że i w obecnym sezonie polski wielko hurtowy rynek cebuli od trzeciej dekady października już pozostaje cenowo stabilny, a teraz odnotowujemy nawet niewielką korektę w górę.
Ceny sprzedażowe cebuli żółtej, kalibrowanej i pakowanej w worki przeniosły się bowiem z przedziału 1,30-1,80 zł/kg do 1,40-1,80 zł/kg. Pytanie, czy to chwilowa zmiana związana z faktem, że mamy okres świąteczny, co może się wiązać z zaburzeniem bieżącej podaży? A może to wynik faktu, że zbiory się skończyły i z rynku znika ta cebula, która musiała być, z takich lub innych względów, szybko sprzedana? Dodajmy, e podobne umocnienie objęło ceny cebuli importowanej. Ta najtańsza, z Azji Centralnej jest oferowana najczęściej po 1,30-1,50 zł/kg.
Obecne ceny polskiej cebuli nie są rekordowe, ale na wykresie powyżej widać wyraźnie, e wciąż należą do najwyższych co najmniej w ostatnim dziesięcioleciu. Ale czy jest szansa na ich kolejne umocnienie jeszcze przed zimą? Rok temu też się o to pytano w branży cebulowej, ale okazało się, że ówczesne ceny pozostały stabilne aż do końca stycznia. Teraz może być podobnie.
Przy czym należy zauważyć że ceny cebuli za naszą wschodnią granicą są niższe w relacji rok do roku:
w Uzbekistanie teraz średnia cena to 2000 sunów/kg wobec 3000 sumów rok temu;
w Mołdawii 5 lejów/kg wobec 8 lejów/kg rok temu;
na Ukrainie obecnie to 10 hrywien/kg, a rok temu 22 hrywny.
Tylko w Rosji sytuacja jest odwrotna – teraz średnia to 16 rubli/kg, a rok temu 13 rubli/kg.
źródło: dane portalu east-fruit.com
Jak widać, można oczekiwać większego nacisku ze strony importu cebuli choćby z krajów Azji Centralnej. Niższe ceny na Ukrainie oznaczają zaś że nie będzie tam prędko popytu na ewentualny import z Polski. Do tego odnotujmy niższe rok do roku ceny w Holandii, choć z drugiej strony wydaje się, że nie ma tam w bieżącym sezonie tak dużo cebuli „odpadowej”, która mogłaby do Polski trafić jako surowiec na obieranie.