Malin krajowych wciąż bardzo mało
Sezon handlu krajowymi malinami wciąż jeszcze jest w bardzo wstępnej fazie, co przejawia się przede wszystkim tym, że podaż tych owoców, mimo że powoli rośnie, to wciąż jest relatywnie niska. Ta ograniczona podaż wpływa na zachowanie się cen malin w hurcie (na razie nie ma tam handlu na większą skalę).
Ceny wykazują w prawdzie pewną skłonność do zniżki, ale niewielką. Na lokalnych giełdach hurtowych ceny świeżych malin spadły w ostatnich dniach o 15 do 25 procent. Obecnie ich poziom to od 30,00 zł/kg do 48,00 zł/kg. Ceny malin na giełdzie Goławin również nieco spadły w ostatnich dniach – bo z poziomu 200-220 zł za 16 opakowań po 250 g (50,00-55,00 zł/kg) do 150-170 zł za 16 opakowań po 250 g (37,50-42,50 zł/kg).
Niestety są informacje, że i w tym segmencie rynku owocowo-warzywnego działają oszuści przesypujący maliny importowane do własnych opakowań i oferujący je po cenie wyższej niż import, ale niższej niż prawdziwe maliny polskie. To problem coroczny i udokumentowany (można znaleźć filmiki w sieciach społecznościowych, choćby na profilu AgroUnii na facebooku). Dotyczy on nie tylko malin, ale jest plagą w segmencie truskawek (ale i borówki, a z warzyw przede wszystkim pomidory, ale i choćby ziemniaki).
Wracając do kwestii cen malin krajowych. Pozostają one dość wysokie, zwłaszcza z punktu widzenia konsumenta płacącego jeszcze marżę detalistom. Ale porównując obecny ich poziom z tym samym okresem w zeszłym roku widzimy, ze maliny teraz są tańsze. Na lokalnych giełdach ceny malin w okolicach 9 czerwca były na poziomie 40,00-50,00 zł/kg i co więcej w czerwcu 2021 roku ceny te w drugiej połowie miesiąca się umacniały, a nie spadały. Wszystko przez zimną pogodę i duże opóźnienia w tamtym sezonie.
Gorącą kwestią pozostaje w sektorze produkcji malin kwestia cen owoców do przetwórstwa. Oczekiwania są takie, że malina znów będzie droga. Tym oczekiwaniom sprzyja sytuacja w Serbii, gdzie według tamtejszych źródeł (agrotv.net) zbiory będą o 30 procent gorsze niż w zeszłym roku, a ceny powinny być na poziomie minimum 400 dinarów/kg (15,60 zł/kg według kursu średniego NBP), ale wielu producentów oczekuje, odnosząc się do wielkości spodziewanego popytu, cen na poziomie 600-800 dinarów/kg (23,40-31,20 zł/kg).