Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Maliny przemysłowe utrzymały ceny

2024-08-13 08:37

Na rynku maliny deserowej sierpień br. przyniósł wyraźny spadek cen. Średnia cena tych owoców w handlu hurtowym spadła o około 30 procent. Był to efekt wynikający ze wzrostu bieżącej podaży. Wzrostu możliwego dzięki wejściu na rynek zbiorów maliny powtarzającej (jesiennej).

A jednak ten wzrost bieżącej podaży krajowych malin nie miał aż tak dużego wpływu na ceny skupu owoców do przetwórstwa. Ten sektor malinowego rynku (dużo większy wolumenowo niż sektor owoców deserowych) zareagował dużo bardziej wstrzemięźliwie.

Na samym początku sierpnia mieliśmy, co prawda, spadki cen skupu. owoce lepszej jakości (na mrożenie) potaniały o 17 procent, a owoce słabszej jakości o 9 procent średnio. I była to dość gwałtowna przecena, która się dokonała w kilka dni.

Ale nie miała ona dalszego ciągu. I jeszcze przed końcem pierwszego sierpniowego tygodnia przyszła korekta w górę. Chodzi o wzrost cen średnich. Przedział cen skupu malin na mrożenie przesunął się z 7,00-8,00 zł/kg na 7,00-9,00 zł/kg, co daje wzrost ceny średniej o około 7 procent. Przedziale cen skupu malin w II klasie jakości przesunął się z 7,00-7,50 zł/kg na 7,00-8,00 zł/kg, czyli o +3 procent.

Jak widać dolne granice przedziałów cenowych pozostały stabilne, co oznacza, że niektóre skupy nie zmieniły swoich ofert po wcześniejszej korekcie. Znalazły się jednak i takie, które swoje ceny nieco podniosły. Niewiele, ale zawsze to trochę w górę. Co jest tym bardziej znamienne, że był to ruch wyraźnie w kontrze do sytuacja na rynku świeżym.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE