Mołdawia – łagodna zima niesie też zagrożenia dla sadów
Według oceny Krajowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności Republiki Mołdawii (ANSA) stosunkowo łagodna zima z obfitymi opadami przyczyniła się do korzystnego zimowania na wieloletnich plantacjach szkodników owadzich. Populacje niektórych z nich dramatycznie wzrosły z powodu gorącego lata i ciepłej jesieni 2020 roku.
Ciepła pogoda, która panije w kraju od pierwszych dni marca, prowadzi do szybkiego pęcznienia pąków, co zwiększa wrażliwość roślin. Skokowe przejście od „zimy do lata” może radykalnie zwiększyć aktywność szkodników owadzich. W związku z tym ANSA zaleca wzmocnienie monitoringu fitosanitarnego na plantacjach i zapobiegawcze traktowanie ich środkami owadobójczymi na bazie olejów.
Eksperci agencji uważają, że ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się chorób jest umiarkowane, odnotowano prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się bakteriozy i grzybicy w niektórych sadach. Mając to na uwadze, zalecają w procesie sanitarnego czyszczenia i przycinania w winnicach i sadach regularną dezynfekcję narzędzi roboczych, obróbkę miejsc cięcia 3-4 procentowym roztworem siarczanu miedzi i bielenie pni mlekiem wapiennym. Generalnie warunki pogodowe w lutym i na początku marca sprzyjają prowadzeniu prac sanitarnych na plantacjach wieloletnich we wszystkich regionach kraju.