Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Mołdawia – przymrozki nie zaszkodziły sadom

W tym tygodniu w wielu regionach Mołdawii spadły deszcze i deszcz ze śniegiem, w nocy temperatura powietrza spadła do minus 5 stopni Celsjusza. W dzień przymrozki łabną, temperatura w ciągu dnia będzie wszędzie dodatnia. Szczegółowo będzie można ocenić wpływ kolejnego zimna na stan plantacji owoców na początku przyszłego tygodnia. Jednak eksperci przewidują, że uszkodzenia będą minimalne i tylko w przypadku niektórych rodzajów owoców pestkowych.

Eksperci z przedsiębiorstw sadowniczych uważają, że ze względu na stosunkowo chłodną pogodę, która panuje w kraju od połowy marca, pąki owocowe roślin na większości plantacji nie zostały w pełni otwarte. Na tym etapie są w stanie wytrzymać mrozy do minus 7 stopni, ale temperatura atmosferyczna nie spadła tak nisko nawet na północy Mołdawii. Nie bez znaczenia jest też to, że w tej chwili jest wystarczająco dużo wilgoci zarówno w glebie, jak iw roślinach - ich odporność na mróz jest wyższa niż suchą wiosną ubiegłego roku.

Kontrole eksploatacyjne sadów pokazują, że nawet wczesne odmiany moreli i brzoskwiń dobrze znoszą przymrozki, ucierpiała tylko niewielka część pąków owocowych w sadach wiśniowych. Jednak jest zbyt wcześnie, aby oceniać, czy wpłynie to na zbiory, ponieważ owoce pestkowe w kraju zwykle kwitną bardzo gęsto.

Słowa kluczowe: sady, owoce, przymrozki, Mołdawia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE