Niekorzystne perspektywy dla rynku marchwi
Jeszcze do niedawna ceny marchwi w Polsce biły wieloletnie rekordy. Były one wyższe od bardzo wysokich cen z poprzedniego sezonu. Niestety dla producentów i sprzedawców, jest to już przeszłość. Marchew krajowa nie zdołała podtrzymać trendu zwyżkowego swoich hurtowych cen. Zamiast tego w lutym doszło do korekty spadkowej, a następnie stabilizacji. Widać to na naszym wykresie.
Obecnie ceny sprzedażowe rodzimej marchwi mytej i workowanej w polskim dużym hurcie są najczęściej w przedziale 1,90-2,60 zł/kg. To są ceny dobrego jakościowo towaru. A o taki coraz trudniej, na rynku zaś pojawia się coraz więcej marchwi o słabszej jakości. To efekt tego, jak warzywo to się w bieżącym sezonie przechowuje. Pogoda wybitnie temu nie sprzyja.
na naszym wykresie widać że nawet ta dobra jakościowo marchew cenowo szybko oddala się od realiów zeszłorocznych. Stało się już jasne, że nie ma mowy o powtórce tamtej kampanii. Na razie jednak ceny dobrego towaru bronią się przed kolejnymi spadkami. Tylko jak długo?
Problemem rynku marchwi z jednej strony jest brak popytu, a z drugiej, wspomniany wyżej, wzrost bieżącej podaży słabego jakościowo towaru. I jest to zjawisko o zasięgu dużo szerszym niż rynek polski. De facto widzimy te problemy w całej Europie. I na wschód od nas, i na zachód. I, co gorsza, presja na zniżkę cen będzie rosła, bo pogarszająca się jakość towaru w przechowalniach i chłodniach będzie zmuszała do bardziej elastycznej postawy w negocjacjach cenowych.
Oczywiście nie oznacza to definitywnego rozstania w tym sezonie z trendem wzrostowym cen marchwi. Może on powrócić ale najpierw z rynku musi zniknąć nadmiar słabego towaru. Dobrze, aby to się stało szybko, bo u drzwi czeka już nowy sezon marchwi egipskiej i młodej marchwi z Portugalii czy Hiszpanii.
Na koniec rzut oka na ceny marchwi w Holandii. Tamtejszy rynek przeżywa te same problemy, co rynek polski. Nadmiar bieżącej podaży i nasilające się kłopoty z jakością. Ceny marchwi w notowaniach DCA (źródło: www.boerenbusiness.com) spadły w 9. tygodniu średnio 0,50 euro/100 kg i są w przedziale 35-40 euro/100 kg. Zarówno marchew wielkości B i C. Dla porównania rok wcześniej było to 56,00 euro/100 kg. zatem mamy spadek rok do roku o 33 procent (na polskim rynku dużego hurtu spadek rok do roku wynosi obecnie 20 procent).
Ukraina: tańsza marchew z powodu otwartych magazynów
czytaj dalej
Egipska podaż wywiera presję na rynek marchwi.
czytaj dalej