Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Niemcy – słabszy popyt na jabłka w Brandenburgii

Popyt na jabłka krajowe na rynku krajowym jest obecnie dość ograniczony. "Wolumen sprzedaży jest faktycznie zbyt niski jak na tę porę roku, więc mieliśmy nadzieję na lepszą sprzedaż. W najbliższych tygodniach tempo sprzedaży powinno się wzmocnić" - mówi Peter Thuile, dyrektor zarządzający BB Fruchthandel Ltd.

 

Thuile kontynuuje, że można zaobserwować mniejszą ilość kupujących dla jabłek krajowych. "Ludzie coraz częściej zwracają się ku innym rodzajom owoców. Ale mogę sobie wyobrazić, że obecna inflacja związana z pandemią ma również wpływ na marketing w handlu detalicznym żywnością." Niemniej jednak, niektóre odmiany pozostają w wysokim popycie, zauważa Thuile. "Elstar jest stale wysoko na liście konsumentów, to samo dotyczy Eveliny®. Jednak pozostałe odmiany klubowe mają obecnie problemy z marketingiem.

 

Tessa z uprawy regionalnej

Od tego roku BB Fruchthandel po raz pierwszy wprowadza na rynek wyłącznie jabłko klubowe Tessa, krzyżówkę Gali i Pinklady, pochodzące z produkcji regionalnej. "Ta nowoczesna odmiana jabłek jest zbierana w trzech przejazdach i jest zbierana od końca września. Ze względu na swój aromatyczny smak i doskonałą zdolność do przechowywania widzimy duży potencjał marketingowy dla Tessy", wyjaśnia Thuile.

 

Komplementarny import jabłek

Ogólnie rzecz biorąc, brandenburscy sadownicy cieszą się z przeciętnych zbiorów, a ceny utrzymują się na poziomie cen z roku poprzedniego. Ze względu na nadmiar owoców o małym kalibrze, większy kaliber jest raczej deficytowy i poszukiwany, mówi Thuile. "W przypadku Eveliny prawdopodobnie nie będziemy musieli uciekać się do zagranicznej produkcji z Chile lub Argentyny do końca czerwca. W przypadku pozostałych odmian będziemy starali się oferować niemiecki towar tak długo, jak to możliwe."

 

Koronawirus, płaca minimalna i wykwalifikowany personel

Kwestia koronawirusa wisi "jak miecz Damoklesa nad głowami handlarzy owocami", mówi Thuile. "Większość naszych pracowników została zaszczepiona; poza tym obowiązkowe są testy w miejscu pracy". W dłuższej perspektywie, Thuile powiedział, że sektor jabłek również stoi przed poważnymi wyzwaniami, takimi jak podniesienie płacy minimalnej. Politycy nie mogą zagrozić konkurencyjności regionalnych producentów owoców, jeśli chcą, aby nadal można było znaleźć lokalne owoce w supermarketach, powiedział.

 

"Dostępność wykwalifikowanego personelu jest również przedmiotem troski: jak na razie sytuacja dotycząca sukcesji kierowników gospodarstw lub kierowników produkcji u naszych plantatorów nie jest problematyczna, ale za kilka lat prawdopodobnie będzie to również odgrywać rolę dla nas. Dotyczy to głównie kierownictwa gospodarstwa, które jest odpowiedzialne za ochronę roślin, prace konserwacyjne i zbiory. Musimy sprawić, aby miejsce pracy było atrakcyjne dla młodego pokolenia."

 

Rozwój w zakresie doboru odmian

Jeśli chodzi o marketing, innowacje odmianowe są na porządku dziennym na półce z jabłkami, powiedział. "Stale poszukujemy nowych odmian, zwłaszcza, że pragnienia konsumentów zauważalnie się zmieniają. Znaczenie Idareda zauważalnie spada i coraz częściej na rynek wciskają się nowe odmiany klubowe."

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE