Ogórki – poprawa podaży
Ostatnie dni przyniosły spadek hurtowych cen polskich ogórków. I tak, jak wcześniej równolegle drożały zarówno ogórki szklarniowe oraz ogórki gruntowe, tak obecnie w obu tych segmentach notujemy spadki cen. Jednak bladziej dynamicznie potaniały ogórki gruntowe.
Wiąże się to ze wzrostem podaży tych warzyw, ale fakt, że ogórków jest na rynku więcej, nie znaczy w żadnym razie, że jest ich dużo. Nadal mamy do czynienia z luka podażową, tyle że mniejszą niż jeszcze kilka dni temu. Zmiany cen pokazują tę względną poprawę dostępności ogórków.
Jeśli chodzi o ogórki szklarniowe, to ich sprzedażowe ceny w dużym hurcie spadły z przedziału 7,00-9,00 zł/kg, jaki osiągnęły w okolicach połowy bieżącego miesiąca, do poziomu 5,00-7,00 zł/kg. To spadek średnio o jedną czwartą. Sporo, jak na niecały tydzień. Ale na naszym wykresie widać, że ta zniżka niewiele zmieniła w obrazie sytuacji cenowej na rynku ogórków szklarniowych. nadal jest rekordowo drogo (aż +94 procent w stosunku do średniej z poprzednich pięciu lat).
Nieco inaczej to wygląda na rynku ogórków gruntowych. Jak pisaliśmy wyżej, tu spadek cen był bardziej dynamiczny. W zeszłym tygodniu ceny skupu ogórków czy to na kiszenie, czy to na konserwowanie, sięgały 6,00-7,00 zł/kg. W chwili obecnej najczęściej ich ceny są na poziomie 3,00-4,00 zł/kg za konserwę i 2,50-4,00 zł/kg za kiszeniaki, zależnie od rejonu kraju. Pamiętajmy, że tu wpływ miał również i ten fakt, że na naszym rynku pojawił się szybko relatywnie tani import. Pytanie jednak, co będzie dalej, bo pogoda znów pokazała co potrafi i w niektórych rejonach kraju mieliśmy ulewy, które zalały pola.
"Belgijskie ogórki bezprecedensowo drogie jak na tę porę roku"
Raport cen ogórków na rynkach w Hiszpanii - stan na 20 sierpnia 2024
Cena ogórków szklarniowych długich (Almeria) na tym czytaj dalej
Raport cen ogórków na rynkach hurtowych w Polsce – 20 sierpnia 2024
Cena czytaj dalej