Pogoda wpłynęła na rynek buraków ćwikłowych
Regularny sezon handlu burakami ćwikłowymi ze zbioru 2023 roku dotarł do fazy końcowej, w której skala hurtowego handlu tymi warzywami maleje, a „stare” buraki zaczynają być wypierane przez młode. Jednak w przypadku buraków rzadko przekłada się to na wyraźne zmiany cenowe buraków z zeszłorocznego zbioru. Widzimy to na wykresie poniżej.
Najczęściej końcówka regularnego sezonu jest cenowo wyrównana, a w tym czasie ceny buraków młodych obcinanych szybko dołują. Jak będzie w tym roku? Na razie zrobiło się nietypowo, bo po przyśpieszonej wegetacji, spowodowanej ciepłą pogodą do połowy kwietnia, potem przyszły przymrozki i brak opadów. W rezultacie wschody buraków są bardzo słabe, a to oznacza, że podaż warzyw z nowego zbioru będzie rosła wolniej.
Czy to wpłynęło na ceny buraków „starych”? Wydaje się, że tak. Tak wynika ze zmian ceny średniej, co widać na naszym wykresie. Co prawda daleko jej do rekordów z wiosny 2022, ale zauważmy, że w końcówce maja cena bieżąca wybiła się powyżej tej z zeszłego roku. To wróży dość ciekawą końcówkę sezonu.
Obecnie ceny sprzedażowe buraków ćwikłowych (mytych i pakowanych w worki), ze zbioru 2023 roku, są w dużym hurcie najczęściej na poziomie 1,00-1,30 zł/kg. To o 4,5 procent więcej w relacji rok do roku. W małym hurcie ceny tych warzyw dochodzą do 2,00 zł/kg. Natomiast podaż młodych buraków obcinanych wciąż jest mała, a ich ceny w małym hurcie tylko się wahały, ale nie było mowy o trendzie zniżkowym. Obecnie jest to 4,00 zł/kg.