Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

RPA – nietypowy początek sezonu cytrusów

W Europie początek sezonu importowanych z krajów trzecich cytrusów charakteryzował się dużą niepewnością. „Panujący globalny chaos logistyczny pozostaje największym nieprzewidywalnym czynnikiem” - mówi Tjeerd Hoekstra, dyrektor handlowy Total Produce w Rotterdamie. „Brakuje kontenerów we właściwych lokalizacjach. Równowaga w tym zakresie nie została jeszcze przywrócona na rynku.”

Opóźnienia
„To prowadzi do podwyżek taryf frachtu morskiego i poważnych opóźnień. Musieliśmy się z tym zmierzyć w zeszłym roku. I nikt nie zakłada, że ​​te problemy zostaną rozwiązane. Oznacza to, że są tygodnie, kiedy dwa lub trzy statki przypływają w tym samym czasie. W czasie gdy zazwyczaj przybywają one w ciągu trzech tygodni. Republika Południowej Afryki jest obecnie stosunkowo cicha, jeśli chodzi o COVID-19. Ale podobnie jak w zeszłym roku wystarczy kilka zakażeń w portach, aby wywrzeć ogromny wpływ.”

„Jeśli chodzi o prognozy zbiorów, otrzymujemy różne raporty o dużych różnicach regionalnych. Biorąc wszystko pod uwagę, zakładam, że będzie nieco więcej wolumenów niż w zeszłym roku. Tylko uprawa grejpfruta nie powiodła się. Średnio kalibry powinny być co najmniej o jeden rozmiar mniejsze niż w zeszłym roku”- mówi importer.

Rozpoczął się sezon grejpfrutowy. „Rynek grejpfrutów powinien być dobry w nadchodzących tygodniach. Ceny powinny być przynajmniej tak wysokie, jak w zeszłym roku. Rynek jest pusty, a ceny dobre. Myślę, że grejpfrut będzie sprzedawany za 16 do 19 euro w ciągu pierwszych kilku tygodni. Ale wolumeny będą bardzo ograniczone.”

Dość hiszpańskich cytryn
„W Afryce Południowej jest mnóstwo cytryn. Sezon eksportowy rozpocznie się później. Nie dlatego, że owoce nie są dojrzałe. Ale ponieważ na rynku jest jeszcze wystarczająco dużo cytryn hiszpańskich. Jednak pierwsze cytryny zostaną załadowane w niewielkich ilościach. Ale nadal będą hiszpańskie cytryny. Przez następne dziesięć tygodni, w zależności od tego, jak się rozwinie sytuacja”- kontynuuje Tjeerd. Jeśli chodzi o mandarynki, są informacje, że w ostatnich latach utrzymuje się wzrost produkcji. To dzięki dużej liczbie młodych nasadzeń.

„To, jak rozwinie się rynek pomarańczy, to być może„ pytanie za milion dolarów”. W zeszłym roku popyt był wyjątkowo wysoki z powodu globalnej pandemii. Oczekiwania są teraz nieco niższe. Nie sądzimy również, aby średnia cena była tak wysoka. Nasze podejście polega na tym, aby nie odnosić się zbytnio do zeszłego roku. Spodziewamy się, że ceny będą między ostatnimi czterema latami a średnią roczną sezonu kowidowego.”

„Ale może się wiele wydarzyć i jest wiele nieprzewidywalnych czynników. Tarasy restauracyjne zostaną otwarte w całej Europie w maju lub czerwcu. Może to znacząco wpłynąć na sprzedaż w branży hotelarskiej. Nikt w tym sektorze nie ma zapasów. Będzie to miało wpływ na dostawy do Europy. Jeśli wiesz, co się stanie, powiedz nam. Wiemy tylko, że będzie to kolejny interesujący rok”- podsumowuje Tjeerd.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE