Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

RPA – problemy sektora cytryn

Bliski Wschód, na który trafia około jednej trzeciej cytryn z RPA, jest obecnie miejscem "walki" - mówi jeden z eksporterów specjalizujących się w tym rynku. Do końca ubiegłego tygodnia w RPA zapakowano już 2,6 miliona 15-kilogramowych kartonów cytryn, a ponad milion wyeksportowano, głównie na Bliski Wschód, jak to zwykle bywa o tej porze roku.

Jak można się było spodziewać od początku wojny w Rosji, cytryny, które trafiłyby do Rosji (większe cytryny, a także owoce klasy 2), wywierają presję na ceny cytryn na rynku bliskowschodnim.

"Na Bliskim Wschodzie dominuje rynek mniejszych cytryn, więc jeśli rosyjskie owoce tam trafiają, to nie są one tym, czego oczekuje tradycyjny rynek bliskowschodni. Zdaniem eksportera owoców cytrusowych z Limpopo, spowoduje to spadek cen na rynku". "Ponadto Bliski Wschód nie jest już rynkiem, który akceptuje owoce przeciętnej klasy, konsumenci chcą owoców dobrej jakości".

Eksport do Rosji wynosi 129 tys. kartonów w tym sezonie do końca 11 tygodnia, w porównaniu do 188 tys. kartonów 2021 r. YTD. Na Dalekim Wschodzie i w Malezji ceny za cytryny z RPA są uczciwe – usłyszał dziennikarz FreshPlaza.

Rynek lokalny: nadpodaż cytryn, "ale nie straszna".
"Widzimy efekt tego, że eksporterzy nie mogą wysyłać cytryn do Rosji" - zauważa handlarz cytrusami na rynku świeżych produktów w Johannesburgu, gdzie otrzymano przesyłki przeznaczone do Rosji, ale zamiast tego skierowano je na rynek krajowy. "Mamy nadpodaż, ale nie jest to jakaś ogromna nadpodaż".

Jak dodaje handlowiec, cytryny uprawiane dla Rosji są podobnej ilości, co w normalnych warunkach, choć generalnie są lepszej jakości. Ponadto zauważa on, że rynek cytryn był nieprzewidywalny w ciągu ostatnich kilku sezonów. "Spodziewamy się dużej nadpodaży [na rynku krajowym] z powodu Rosji, ale mogą też otworzyć się inne rynki. Podchodzimy do tego z tygodnia na tydzień".

Ceny cytryn na początku sezonu są nieco niższe i wynoszą obecnie od 80 do 120 randów/karton 15 kg (4,9-7,4 euro). Średnia cena cytryn klasy 1 wynosi 5,18 randów (0,3 euro) za kilogram; to dość słabe ceny dla plantatorów cytryn, mówi inny przedstawiciel rynku w Johannesburgu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE