Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Selery – stabilizacja cenowa

2025-03-17 10:58

Luty br. okazał się, na hurtowym rynku selerów w Polsce, okresem dość dynamicznym. Widać to było w cenach tych warzyw, które kontynuowały wcześniejszy trend wzrostowy. Ceny sprzedażowe w dużym hurcie (selery myte, pakowane w worki) wzrosły w zeszłym miesiącu o 13,3 procent. Skumulowana zmiana ceny średniej w okresie trwania całego trendu (od 7 stycznia) to +44 procent.

wykres 1

W ostatnim tygodniu lutego zrobiło się znacznie spokojniej na rynku selerów. A to przełożyło się na ustabilizowanie cen tych warzyw. W dużym hurcie zatrzymały się one w przedziale 3,40-3,80 zł/kg (za selery myte i workowane). Mamy drugą połowę marca, a ceny trwają nieruchomo. Jak długo to może jeszcze potrwać?

Wydaje się, że okres przynajmniej relatywnej stabilizacji (a więc okres bez wykształcenia się ponownie wyraźnej tendencji – czy to wzrostowej, czy spadkowej, ale z możliwymi krótkookresowymi wahnięciami ceny średniej) może tym razem potrwać dość długo. Zauważmy, że w poprzednich latach kwiecień również często przynosił ustabilizowanie się cen selerów, nawet na niższych poziomach kwotowych. Tym bardziej teraz jest to bardzo prawdopodobne.

Zwłaszcza, że wzrasta nacisk importu na polski rynek selerów. Nie mamy co prawda danych z lutego, ale już najnowsze dane GUS za styczeń pokazują wzrost importu selerów i spadek cen importowych. Widzimy to na wykresach poniżej. Zwróćmy uwagę, że w styczniu mimo wspomnianego wzrostu wolumenu, wciąż był on niższy niż rok wcześniej. Głównym dostawcą tych warzyw do Polski pozostają: Holandia i Hiszpania.

wykres 2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

wykres 3

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE