Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Słabszy eksport gruszek

2024-01-30 09:32

Sytuacja na polskim rynku gruszek może nie jest idealna z punktu widzenia sadowników, ale jest niezła. Dużo lepsza niż w handlu jabłkami (co nie jest jakąś nowiną), ale jest też lepsza od tej z lat poprzednich. Ceny krajowych gruszek w handlu hurtowym od początku tego sezonu pozostają wyższe od tych z analogicznych okresów zeszłych sezonów, co widać na naszym pierwszym wykresie.

w1

Ceny gruszek odmiany Konferencja to obecnie w handlu hurtowym na większą skalę najczęściej 4,00-4,60 zł/kg. To średnio o 26 procent drożej niż rok temu. Co więcej średnia cena Konferencji pozostaje od połowy listopada zeszłego roku w trendzie wzrostowym. Może nie nazbyt dynamicznym, ale stabilnym. To, wraz z informacjami o niższych zapasach gruszek w Polsce, prognostyk na dalszy wzrost cen tych owoców. Dodajmy, że wg danych WAPA zapasy gruszek są niższe nie tylko w Polsce, ale niższy jest i średni ich stan zapasów w europejskich krajach członkowskich tej organizacji.

Niestety, z danych GUS wynika, że eksport polskich gruszek w październiku i listopadzie 2023 roku był niższy niż rok wcześniej, a nawet niższy niż ten sprzed dwóch lat. Skumulowany eksport w październiku i listopadzie 2023 był o 21 procent niższy niż tez o rok wcześniejszy. Możliwe, że przyczyniły się do tego właśnie niskie zapasy tych owoców w Polsce oraz ich relatywnie wysokie ceny na rynku krajowym. Dane o cenach średnich w eksporcie zdają się to potwierdzać. Eksport wypada tu bowiem mało atrakcyjnie cenowo. Na naszym trzecim wykresie widać też i to, że w listopadzie 2023 średnia cena spadła w stosunku do października i wyrównała poziom z ceną z listopada 2022.

w2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

w3

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

A jak prezentują się dane o imporcie? Tu tendencje były podobne jak w eksporcie. Spadek wystąpił w stosunku do zeszłego roku (w październiku i do lat wcześniejszych). Tyle ze jego skala była mniejsza niż w przypadku eksportu. Skumulowany import w październiku i listopadzie 2023 był niższy rok do roku o 15 procent.

Za to ceny importowanych gruszek, mimo spadku w listopadzie w stosunku do października 2023, pozostały wyraźnie wyższe w relacji do wcześniejszych sezonów. I taka tendencja z najpewniej utrzymała się w grudniu i zwłaszcza w styczniu, jako że ceny importu po okresowym spadku, po Nowym Roku zaczęły się umacniać.

w4

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

w5

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE