Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Susza wpłynęła na ceny ziemniaków i wciąż na nie wpływa

2022-08-31 09:00

W bieżącym sezonie warunki agrometeorologiczne nie były sprzyjające dla rolników produkujących warzywa. Również dla producentów ziemniaków. Jednym z takich czynników był niedobór opadów. Susza i upały negatywnie zaważyły na plonowaniu ziemniaka, a w konsekwencji na jego zbiorach. A to przekłada się na ceny w handlu hurtowym.

Co więcej wpływ suszy na rynek ziemniaków w Polsce będzie nadal odczuwalny, nawet mimo zmiany pogody. Nie tylko dlatego, że szkody wcześniejsze są już nieodwracalne, ale również z tego powodu, iż takie warunki pogodowe wpłynęły na produkcję rolną w całej niemal Europie, a zwłaszcza w krajach-dużych producentach ziemniaków na północnym zachodzie kontynentu. W Niemczech zwłaszcza, gzie susza jest jeszcze bardziej dotkliwa niż u nas. Ale także we Francji. Oba te kraje sygnalizują, że tamtejsze zbiory ziemniaków będą znacząco niższe niż norma.

W Polsce będzie podobni. Może nie tak źle, jak w sezonie 2019/2020, ale trzeba pamiętać że teraz rynek funkcjonuje generalnie w innych realiach, mniej korzystnych niż w poprzednich latach. Co się na przykład przełoży na mniejsze zapasy ziemniaków chłodniach. A z powodu wzrostu kosztów logistyki również uderzy w wielkość handlu zagranicznego. Te wszystkie czynniki mają już teraz wpływ na ceny ziemniaków, a wpływ ten zbiegiem czasu będzie rósł.

Obecnie ceny hurtowe ziemniaków odmian żółtych to najczęściej 0,73-1,13 zł/kg, co daje średnią 0,93 zł/kg. Jak widać na wykresie, tylko w 2019 roku była ona wyższa. W dodatku ten poziom cen jest zaniżany przez relatywnie dużą bieżącą podaż słabszego jakościowo ziemniaka, zwłaszcza w centralnej Polsce. W Kaliszu czy Łodzi ceny potrafią zejść w niektóre dni do 10,00 zł/worek 15 kg. Ceny ziemniaków czerwonych to 0,80-1,33 zł/kg, a białych 0,93-1,33 zł/kg najczęściej.

Ceny ziemniaków w polskim dużym hurcie znajdują się generalnie w trendzie wzrostowym. Jest on aktywny w zasadzie już od początku sierpnia, choć bywa on mocno zakłócany krótkookresowymi wahaniami. Czy jest szansa na to, aby bieżące ceny doszły do poziomów z późnego lata 2019? Będzie trudno, ale już jesienią może to się okazać możliwe, bo w 2019 roku, co widać na wykresie, ceny wtedy spadały.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE