Sytuacja na rynku porów coraz bardziej przypomina zeszłoroczną kampanię
Na polskim rynku porów końcówka 2023 roku wygląda, pod względem podaży, wygląda jeszcze gorzej niż koniec grudnia roku 2022, a w porównaniu do kilku wcześniejszych lat, to już wypada zupełnie źle. I wyraźnie przekłada się to na ceny. Pod tym ostatnim względem sytuacja zaczyna coraz bardziej przypominać scenariusz z zeszłego sezonu właśnie – pojawił się bardzo aktywny trend zwyżkowy, napędzany ograniczoną podażą pora krajowego i zbyt niskimi wolumenami pora importowanego. Nota bene ceny tego ostatniego też są cały czas wysokie i w ostatnich tygodniach rosły.
W poprzednim sezonie temu luka w podaży porów doprowadziła średnią cenę tych warzyw w polskim hurcie (w handlu na większą skalę) do poziomu 6,75 zł/kg na początku marca 2023. W końcówce grudnia 2022 wskaźnik ten był jeszcze na pułapie 3,30 zł/kg. Tren zwyżkowy był wówczas bardzo dynamiczny (+150 procent między listopadem 2022 i marcem 2023), ale po pierwsze startował z dość niskiego poziomu (średnia 2,70 zł/kg), a po drugie „rozpędził się” on w lutym.
Teraz również mamy dynamiczny trend wzrostowy cen porów w polskim hurcie, tyle ze ceny te rosną jeszcze szybciej niż rok temu i start tej tendencji miał miejsce na wyższym pułapie kwotowym., bo średnia cena sprzedażowa w handlu hurtowym na większą skalę wynosiła w listopadzie br. 3,38 zł/kg.
Teraz ceny sprzedażowe krajowych porów są na poziomie 4,00-6,50 zł/kg. Daje to średnią 5,25 zł/kg, a więc już o 55 procent wyższą niż w listopadzie. Czy poziom z wiosny 2023 zostanie pobity w obecnej kampanii? Jest to bardzo prawdopodobne, bo mało jest nie tylko rodzimych porów, ale również tych, które można sprowadzić z zagranicy.
Duże problemy są z importem z zachodniej Europy. W Belgii, Francji i Holandii wiele pól znalazło się pod wodą z powodu ulewnych opadów deszczu i znaczna część upraw została zniszczonych, W tym upraw porów. Obecnie ceny porów importowanych to w handlu hurtowym na większą skalę 5,50-6,50 zł/kg, aż o 85 procent więcej niż rok temu (wówczas średnia cena wynosiła 3,25 zł/kg).
Sytuację ratuje import z Turcji. Pory tureckie są nieco tańsze i co istotne, powstrzymały wzrost cen naszego rodzimego pora. Przynajmniej na razie, ale czy ten turecki por jest w stanie zasypać lukę podażową na naszym rynku, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej? To bardzo wątpliwe.
"Pomimo ulewy, rynek ekologicznych porów pozostaje stabilny, w przeciwieństwie do rynku konwencjonalnego"
czytaj dalej