Hurtowe ceny porów wyższe niż w poprzednich latach
Ceny krajowych porów w polskim dużym hurcie zaliczyły spadek we wrześniu bieżącego roku. To dość typowa tendencja w tej fazie sezonu, gdy trwają zbiory i bieżąca podaż na rynku rośnie. Istotne jest jednak to, jaka jest skala tej przeceny i na jakim poziomie się ona odbywa. W 2023 roku scenariusz w tym zakresie z pewnością już tak typowy nie był.
Po pierwsze ceny porów w polskim hurcie spadły we wrześniu tylko o 11 procent. Samo w sobie to jeszcze może nie jest nic nadzwyczajnego. Bywały sezony, że do listopada nawet ceny tych warzyw utrzymywały w zasadzie stabilny poziom. Rzecz w tym, że teraz spadały one z poziomu średniego 4,20 zł/kg na 3,75 zł/kg. Ta ostatnie wartość wynika z faktu, że przedział cen sprzedażowych polskich porów w dużym hurcie znalazł się w końcówce minionego miesiąca w przedziale 3,50-4,00 zł/kg i pozostaje w nim do chwili obecnej.
To najwyższy pułap ceny średniej od wielu lat. W każdym razie w dziesięciu minionych sezonach było taniej i to znacząco taniej. Zazwyczaj w tym okresie, w ostatnich dziesięciu latach dominowały ceny z okolic 2,00 zł/kg. Najtaniej wypadła połowa października 2017 roku z ceną 1,55 zł/kg, a najdrożej było w tym okresie lat 2018 (3,00 zł/kg) i 2022 (3,10 zł/kg).
Jak widać rok do roku mamy więc wzrost o blisko 21 procent, a w stosunku do najniższego notowania(wspomniane 1,55 zł/kg z 2017) jest to wzrost o 142 procent. Wyższe ceny porów w tym sezonie i obecna ich stabilizacja to wynik niższych zbiorów tych warzyw. Niestety GUS nie publikuje danych na ten temat, ale realia podażowo-popytowe na rynku wyraźnie to pokazują. Droższe są też pory na włoszczyznę, które obecnie mają ceny na poziomie 1,80-2,00 zł/kg i popyt na nie jest wysoki (generalnie na pory do przetwórstwa).
Polski rynek porów ze swoimi najwyższymi od wielu lat cenami jest też atrakcyjny dla eksporterów z zachodniej Europy. I już się pojawiły u nas pierwsze oferty porów sprowadzanych z Belgii i Holandii, z cenami na poziomie 2,45-4,00 zł/kg, zależnie od jakości i opakowania. To bardzo wczesny start sezonu importowego, który zazwyczaj zaczynał się w drugiej połowie listopada. Napływ importu może zbudować presję na zniżkę cen krajowych porów, ale raczej nie będzie to w tym roku duży nacisk.
"Ceny porów w dół po letniej wyprzedaży"
czytaj dalej