Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Tej zimy arbuzy to jeszcze większy rarytas

2022-02-11 10:00

Arbuz to owoc typowo letni, wręcz jeden z emblematycznych dla okresu wakacyjnego. Najwięcej arbuzów do Polski sprowadza się w czerwcu i lipcu. W minionym roku czerwcowy i lipcowy wolumen importu tych owoców wyniósł niemal 99 tys. ton. W 2020 roku było to blisko 80 tys. ton, co daje 24 procent wzrostu rok do roku.

W zimie rynek arbuzów importowanych niemal zamiera, aczkolwiek owoce te nie znikają z Polski całkowicie. Co więcej, przez kilka lat było ich, w okresie od listopada do kwietnia, sprowadzanych coraz więcej. W sezonie 2018/2019 skumulowany wolumen takiego importu wyniósł według danych GUS 10,3 tys. ton, a w sezonie 2019/2020 było to +19 procent rok do roku. Trend ten został przerwany przez pandemie coronawirusa i kryzys w światowej logistyce.

Opracowanie własne na podstawie danych GUS

Ograniczenia w handlu, lock downy gastronomii, brak kontenerów i duże opóźnienia w transporcie – to wszystko negatywnie zaważyło na handlu arbuzami. Wszak w zimie trzeba je sprowadzać z daleka – z południowej półkuli. W rezultacie w coronawirusowym sezonie 2020/2021 import do Polski w okresie listopad-kwiecień spadł do 9,8 tys. ton (-20 procent).

W tym roku nie ma jeszcze danych za miesiące zimowe, natomiast w listopadzie 2021, co widać na naszym wykresie,był on wyższy nie tylko od tego rok wcześniejszego, ale też od wolumenów z sezonów przedpandemicznych. Wydaje się jednak, że potem spadł, bo obecnie arbuzy to prawdziwa rzadkość, zarówno na rynku hurtowym, jak i w ofertach sieci handlowych.

W lokalnym handlu hurtowym ceny arbuzów to obecnie najczęściej 5,00-6,00 zł/kg. I są to ceny porównywalne z analogicznym okresem zeszłego roku. Przy czym na podaż tych owoców na polskim rynku mniejszy wpływ mają wahania cen, a większy wspomniane problemy z logistykom. Miejsca w kontenerach chłodniach brakuje i dla niszowych produktów, jak arbuzy, przestrzeni tej nie starcza. Poza tym eksporterzy boją się ryzyka utraty towaru przez opóźnienia w transporcie, a to potrafią być wielotygodniowe.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE