Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Truskawki – presja na zbicie cen

2022-05-13 09:11

Tegoroczny sezon krajowej truskawki nie zaczyna się po myśli producentów. Bardzo szybko widoczna stała się presja na zbicie cen truskawek z rodzimych upraw. Presja tyle silna, co i skuteczna. A przecież handel polską truskawką wciąż jest na bardzo wczesnym etapie i podaż tych owoców jest relatywnie mała.

Na tyle już jednak wzrosła, że ten wzrost okazał się wsparciem dla tendencji osłabiających hurtowe ceny polskich truskawek (hurtowe, bo jak to często bywa, w detalu sytuacja nie jest aż tak dynamiczna). Obecnie ceny polskich truskawek w handlu hurtowym to najczęściej 14,00-17,00 zł/kg, co oznacza, ze już jest taniej niż rok temu i dwa lata temu – odpowiednio o 31 procent i o 11 procent. Różnica do zeszłego roku jest ogromna – obecnie truskawka kosztuje o niemal jedna trzecią mniej niż w zeszłym roku! A przecież w stosunku do tamtego sezonu koszty produkcji wzrosły niepomiernie.

Skąd tak duża presja na ceny truskawek krajowych, mimo że ich podaż pozostaje ograniczona? Z jednej strony to niewątpliwie wpływ importu, zwłaszcza truskawek z Grecji, które były relatywnie tanie (podaż hiszpańskiej już maleje i jej ceny powinny rosnąć). Ale import nie jest jedynym „winnym”.

Problemem jest słabszy popyt ze strony konsumentów. Ceny truskawek, choć niższe od zeszłorocznych, wciąż są dość wysokie z punktu widzenia kupujących w detalu, gdzie jak pisaliśmy różnice nie są aż tak znaczące. W konsekwencji konsumenci (borykający się z inflacją) redukują zakupy w segmentach, które nie dostarczają produktów niezbędnych i podstawowych. Truskawki padają ofiarą takich decyzji. Do tego hurtowi kupcy, świadomi tego trendu osłabiającego bieżącą podaż, używają go wobec producentów jako swego rodzaju „straszaka” i starają się wpłynąć na obniżkę cen transakcyjnych.

Pytanie jednak, co się stanie z krajową produkcją truskawek – bądź, co bądź jednych z najpopularniejszych owoców sezonowych, jeśli w tym sezonie kampania okaże się nieopłacalna. Już widać tu spadkowy trend – w roku 2020 powierzchnia upraw truskawek, według danych ARiMR, wynosiła 37 748 ha, a w 2021 roku było to 35 585 ha (spadek o 6 procent).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE