Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ukraina – trwa eksport ziemniaków na Białoruś

Według analityków EastFruit, atrakcyjność eksportu ziemniaków z Ukrainy na rynek białoruski nadal rośnie, a wysyłki eksportowe są kontynuowane. Przypomnijmy, że Białoruś po raz pierwszy importuje tak duże ilości ziemniaków na rynek krajowy w okresie zbiorów.

W ciągu ostatnich czterech tygodni różnica w hurtowych cenach ziemniaków na rynku krajowym Białorusi i Ukrainy podwoiła się, co sprawiło, że eksport stał się jeszcze bardziej opłacalny. Ceny ziemniaków na rynku ukraińskim nie zmieniły się od lipca i zatrzymały się na poziomie 0,22 USD/kg, podczas gdy na Białorusi osiągnęły już poziom 0,36 USD/kg. Tak więc białoruscy konsumenci płacą obecnie dokładnie dwa razy więcej za kilogram ziemniaków niż w tym samym czasie w 2020 roku.

Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który napędza dostawy ziemniaków z Ukrainy na Białoruś - rosnący popyt i ceny ziemniaków na rynku rosyjskim. W ciągu ostatnich czterech tygodni ceny ziemniaków w Rosji wzrosły o 42 procent, a różnica w cenach między rynkiem ukraińskim a rosyjskim wynosi już ponad 100 procent. To znaczy, że na Ukrainie ziemniaki są teraz dwa razy tańsze niż w Rosji. Na Białorusi ziemniaki są też sprzedawane taniej niż w Rosji, więc mimo ciągłego importu Białoruś jednocześnie eksportuje ziemniaki na rynek rosyjski.

Jeszcze bardziej interesująca jest wyjątkowo niska cena ziemniaków w Mołdawii, która wcześniej importowała ziemniaki z Białorusi, Ukrainy i Rosji. W tym roku dostawy idą w przeciwnym kierunku, choć nie na masową skalę, bo w Mołdawii są problemy z jakością ziemniaków. Nie zmienia to jednak faktu, że jesienią 2021 roku Mołdawia eksportuje ziemniaki na Białoruś, a nawet do Rosji.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE