Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Umocnienie cen jabłka przemysłowego

2021-06-21 11:00

Końcówka 24. tygodnia 2021 roku przyniosła korektę cen skupu jabłek przemysłowych. Co ważne, była to pierwsza od połowy marca wyraźna zmiana cen skupu jabłek przemysłowych w kierunku zwyżkowym. I można to traktować do pewnego stopnia jako niespodziankę, bo jeszcze na początku zeszłego tygodnia dominowało oczekiwanie kontynuacji trendu spadkowego.

Ceny skupu jabłek przemysłowych spadały bowiem od drugiej połowy marca. Trend ten był generowany przede wszystkim wzrostem podaży jabłka, które kierowano do przetwórstwa. W marcu właśnie zaczęto otwierać wiele komór i okazało się, że po pierwsze nie ma aż tak dużego popytu na polskie jabłka deserowe, a po drugie znaczna część zapasów była marnej jakości.

Dodatkowo spadł popyt na surowiec do przetwórstwa. Wiele małych przetwórni już się zamknęło, a ponadto nie było dużego popytu na koncentrat na rynku międzynarodowym. W konsekwencji ceny skupu jabłek przemysłowych znalazły się na poziomie 0,33 zł/kg średnio za zwykły przemysł i 0,40 zł/kg za przemysł suchy, czyli odpowiednio o 34 i 37 procent mniej niż w trzeciej dekadzie marca br.

Teraz ceny wzrosły do 0,34-0,38 zł/kg za przemysł zwykły i 0,38-0,42 zł/kg za suchy. To wzrost o odpowiednio 12 oraz 5 procent. Nie mniej ceny skupu jabłek przemysłowych zostają niższe niż rok temu. W przypadku zwykłego przemysłu mamy tu spadek rok do roku o 7,5 procent, a w przypadku przemysłu suchego aż o 69 procent.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE